Close

Potřebujete dobít baterky? Nechte se na týden zavřít do tmy

Terapie tmou

Ať už jste vrcholový manažer, lékař nebo student, čas od času se ve vašem organizmu nahromadí velké množství stresu a napětí. V dnešní době se neustále honíme za nějakými deadliny a nemáme čas na to se zastavit a jen tak být.

Z tohoto důvodu vznikla terapie tmou, která se těší čím dál větší oblibě. Přečtěte si, odkud tato metoda pochází, jak přesně probíhá a co přesně ve vašem životě změní. 

Metoda tibetských mnichů

Princip terapie tmou je poměrně jednoduchý. Na několik dní se rozloučíte se svými blízkými, veškerou elektronikou a především světlem. Ocitnete se v černočerné tmě a absolutním tichu, kde budou vaším jediným společníkem myšlenky honící se ve vaší hlavě. 

Tato metoda sebepoznání vychází z původní tradice yangtik, kterou praktikují mniši v Tibetu. Ti ve tmě obvykle zůstávají až sedm týdnů. Ale i jeden jediný týden dokáže ve vašem životě učinit zásadní změny.

Zhasnuto. Jak poznám, kde je postel?

Místa pro terapii tmou bývají obvykle umístěna v přírodě a větší vzdálenosti od civilizace, aby vás opravdu nic nerušilo. Nejčastěji na vás bude čekat jedna místnost s postelí a samostatná koupelna s WC a sprchovým koutem. Některá místa navíc nabízejí cvičící stroje, hudební nástroje či CD přehrávač. 

Po příjezdu si budete moct místnost prohlédnout a zorientovat se v ní. A poté je jen na vás, kdy se rozhodnete zhasnout a terapii tmou zahájit. 

Jídlo zajistí váš průvodce 

Cílem pobytu je mimo jiné to, abyste kompletně ztratili přehled o čase. I z tohoto důvodu vám bude průvodce přinášet jídlo v nepravidelných časových intervalech. Většina účastníků tvrdí, že si jídlo v rámci terapie nesmírně užili. Díky tomu, že se zbystří vaše ostatní smysly, si najednou začnete všímat zcela nových věcí. 

A nebudu se tam nudit?

Na terapii se lidé obvykle přihlásí tehdy, pokud ve svém životě pociťují velké množství zátěže či stresu. Jsou unavení, někdy dokonce až vyčerpaní, a proto je obvyklé, že první den stráví skutečně dlouhým spánkem

Pokud zrovna nebudete spát, můžete čas využít ke svému fyzickému i duševnímu rozvoji. Můžete se pustit do cvičení, přemýšlení, případně i hraní na hudební nástroj. Účastníkům je zároveň obvykle předán zápisník s tužkou pro zaznamenání důležitých myšlenek. Nebojte se – i po tmě se dá psát. 

Ze začátku vás možná budou přepadat obavy, jestli jste se úplně nezbláznili. Dobrovolně se zavřít do tmy, když v práci stojí spousta úkolů? 

Ale cílem je vydržet a skutečně si užít čas, který strávíte jen sami se sebou

Po 7 dnech zpátky na světlo

Lidé popisují návrat do reality jako znovuzrození. Pořadatelé terapie vás obvykle vyvedou ven ještě v noci před východem slunce. Díky tomu si vaše oči mnohem lépe zvyknou na denní světlo. 

Můžete se posadit ven a pozorovat, jak se příroda probouzí. A zároveň v sobě nechat doznít všechny pocity, které se ve vás odehrávají

Dobijete energii, utřídíte si priority

Lidé, kteří tento pobyt absolvovali, o něm obvykle hovoří jako o velmi intenzivním zážitku. Díky tomu, že máte opravdu spoustu času na přemýšlení, si uvědomíte věci, které jste o sobě předtím vůbec netušili.

Pokud se ve vás odehrávají nějaké vnitřní konflikty, máte nyní spoustu času na to je vyřešit. Zároveň dobijete veškerou energii, kterou jste v nedávné době ztratili. 

A v neposlední řadě “zresetujete” svůj bioritmus. Ztratíte pojem o čase a budete jíst a spát tehdy, kdy to vaše tělo skutečně potřebuje. A ne tehdy, kdy je to podle společenských pravidel vhodné. 

Přečtěte si také