Close

Upcyklace – ze starého nové

Zoufalá doba si žádá zoufale činy. Obchody už jsou několik týdnů zavřené a s přicházejícím jarem nemáte co na sebe? Vyzkoušejte vytáhnout staré kostlivce ze skříně a upcyklovat nějaké ty kousky, které už delší dobu nenosíte. Ale nejde jenom o staré oblečení, upcyklovat můžete i nábytek, staré pneumatiky, palety nebo vše co už neplní daný účel. Upcycling je filozofií, uměním, ale také životním stylem 21. století.

Proč je upcyklace populární?

Upcyklovaly už i naše babičky, tak proč to taky nevyzkoušet. Nadarmo se neříká, že Češi jsou národem kutilů a mají zlaté české ručičky. Nejvíce je tento trend rozšířený především v ekonomicky slabších oblastech, kde lidi nemají peníze na zbyt a nemohou si tak dovolit kupovat nové spotřební zboží.

Nejde jen o nedostatek peněz, upcyklace je totiž také šetrná k životnímu prostředí, je to takový malý vzdor proti konzumnímu způsobu života. Za dobrou upcyklaci lze považovat nejen formu designového umění z nepotřebných nebo upotřebených produktů, ale i účinnou a praktickou proměnu. Než abychom některé věci znehodnotili nebo se jich zbavili, můžeme takové produkty proměnit v něco jiného s vyšší hodnotou.

Upcyklace nebo recyklace?

Upcyklace je někdy, špatně zaměňována se slovem recyklace. Sice jsou oba způsoby zpracování „odpadu“ dost užitečné, ale je mezi nimi velký rozdíl. Při recyklaci je ve většině případů hodnota materiálu dost snižována, za to při upcyklaci zůstává hodnota materiálu shodná nebo vyšší.

Když si představíme, že máme dřevěný nábytek, který chceme recyklovat, musíme tento nábytek nejprve rozebrat na desky, ze kterých poté můžeme udělat dřevní štěpku. Z této štěpky lze vytvořit dřevotřískové polotovary. Znamená to tedy, že před samotnou recyklací probíhá takzvaná separace. Oddělení různých materiálu, které lze shodně recyklovat a ty lze dále zpracovávat.

Při upcyklaci nemusí docházet ke zničení a rozemletí nábytku na nový materiál. Stačí prkna využít třeba na police, nebo na nový nábytek. U této metody nedochází k vytvoření odpadu a k jeho dalšímu zpracovávání na jiný materiál.

To neznamená, že recyklace je něco horšího než upcyklace. Recyklace je jen další forma nakládání s odpady. Kde nejde upcyklovat, je recyklace to nejlepší řešení.

Jak upcyklovat?

Forem a podob upcyklace je spousty, denně se s nimi setkáváme, jen například netušíme, že již nepotřebný výrobek může mít další využití.

Pokud jste při první vlně pandemie vytáhli šicí stroj a šili roušky ze starého povlečení jako o závod, máte svou první upcyklaci za sebou. Vyzkoušejte ulovit nějaký starý kousek oblečení u babičky ve skříni a pusťte uzdu své fantazii, uvidíte, jak vám upcyklace pohltí a vryje se pod kůži.

Stačí si jen uvědomit, že stále narůstá objem odpadu, který se rozkládá po celá staletí. Jedinou cestou ven z tohoto problému je odpadu přecházet. Tedy se ho snažit snižovat na minimum. Upcyklace je jedna z variant, která dokáže vznik odpadu eliminovat a ještě nabídnout přidanou hodnotu starým věcem.

Přečtěte si také