Close

Za nejlepší šampaňské se platí miliony

Šampaňské na lodi

Bublinky ve skleničce na vysoké nožičce by neměly chybět při žádné slavnostní příležitosti. Pravé šampaňské provází lidstvo už staletí a pořád je spojenou s prestiží a unikátností. Opravdové šampaňské totiž pochází pouze z jednoho místě na světě – z francouzského regionu Champagne.

Striktní postup a nejlepší odrůdy

Každá firma, která se šampaňským pracuje, musí dodržovat přísná pravidla. Nejprve se musí víno lisuje, poté fermentuje, následně mísí odrůdy, a nakonec se do něj přidají kvasinky a třtinový cukr. Díky těmto ingrediencím víno ještě jednou zkvasí a vzniká v něm oxid uhličitý neboli bublinky. Víno kvasí v dlouhých křídových sklepech, které v Champagne vznikly při těžbě vápence. Přísný je také výběr odrůdy. Šampaňské se smí mísit z těchto druhů vína ze severozápadní Francie:

  • Chardonnay – přidává svěží a květinové tóny
  • Pinot Noir – dává vínu sílu
  • Pinot Meunier – voní po ovoci

Vinaři šampaňské rozdělují ještě podle množství přidaného cukru. Nejsladší jsou doux a demi-sec. To jsou sladká a polosuchá vína. O něco méně sladké je sec. Nejméně cukru je v typu brut.

Nejsou bublinky jako bublinky

Pokud někde uvidíte lahev, která se na první pohled tváří jako šampaňské, ale na etiketě má napsáno sekt, jde o šumivé víno, které je vyráběné sice stejnou technikou, ale nepochází z oblasti Champagne. Proto je sekt mnohem levnější.

Kolik šampaňské stojí?

Cena za lahev pravého šampaňského začíná zpravidla na 500 Kč a šplhá se až k milionům. Čím unikátnější ročník, luxusnější značka nebo zajímavější historie, tím dražší je takové bublinky ochutnat. Nejdražší lahev šampaňského na světě se prodala za 6,5 milionu korun a je to Shipwrecked 1907 Heidseick. Tato lahev prý nedopatřením spadla do oceánu v roce 1907 a našli ji až o 90 let později.

Další dobře ceněné značky šampaňského jsou například Dom Perignon, která se jmenuje po mnichovi, který ve víně kdysi bublinky objevil, nebo Perrier-Jouët. Ceny za tyto značky začínají na 1000 Kč a rostou až k závratným částkám. Nejdražší Dom Perignon stojí více než milion korun a je to lahev s názvem White Gold Jeroboáma.

Tento vysoce ceněný nápoj nás provází skrze úspěšné dny, slaví s námi nové začátky i konce, tvoří romantické chvíle, připíjíme si s ním na zdraví nebo na nově narozené. V každé bublince je ukryt význam, tradice i historie.

Přečtěte si také