Close

5 nezbytných předpokladů perfektního videohovoru

Během pandemie jsme si zvykli komunikovat na dálku. Videohovory a videokonference se staly každodenním chlebem a nastolily trend, který přetrvá. Uživatelé si na daný způsob komunikace v zásadě vůbec nestěžují, a naopak si pochvalují celkovou efektivitu, flexibilitu a významnou úsporu času. V souvislosti s přenosem obrazu však účastníkům vzniká povinnost nastolení specifických podmínek. Proč je tak důležitá optimalizace světla a jaká další pravidla byste měli ctít, abyste před kamerou vypadali skvěle?

Kamera se neobejde bez světla

Nejen při fotografování, ale samozřejmě i při práci s videokamerou jsou alfou a omegou kvalitního obrazu optimální světelné podmínky. Ale co když s odladěním světelných zdrojů nemáte žádné předchozí zkušenosti a v aplikaci pro přenos videohovorů to u vás vypadá jako v jiné dimenzi? Nebojte, nastolení ideální stavu není nepřekonatelný problém. Člověk jen musí vědět, jak na to. Ale jak tedy?

Vůbec nejlepší je, když se nabízí možnost práce s přirozeným světlem. Můžete si sednout naproti oknu tak, aby světlo dopadalo na vaši tvář. Nemělo by být za zády, protože pak by oslňovalo vaše kolegy na druhé straně obrazovky, a navíc byste byli vidět pouze jako siluety.

Problém nastává v momentě, kdy se s přirozeným světlem příliš kouzlit nedá, případně je přímo na škodu, protože dopadá pod špatným úhlem. V takové chvíli je lepší zatáhnout zatemňovací látkové rolety a použít umělé světelné zdroje.

Pokud zatemňovací rolety neboli „blackout“ rolety nemáte, poohlédněte se po nich například u specializovaného prodejce Labona.cz, kde vám poradí s rozměry a doporučí vhodnou látku. Stínící technika vám přijde vhod nejen při regulaci světla v rámci videohovorů a videokonferencí, stejně dobře vám poslouží i při práci, když vám budou vadit dotěrné sluneční paprsky. A možnost zatemnění využijete vždy, když si budete chtít během dne zdřímnout a doplnit energii.

Nelichotivý podhled

Používáte-li k videohovorům notebook, dejte si pozor na podhled. Určitě nechcete, aby se vám ostatní dívali do nosních dírek místo do očí. Podhled navíc přidává kila a postavu opticky deformuje. Umístěte proto počítač na dostatečně vysoký podstavec tak, aby vás kamera zabírala na úrovni očí.

Než videohovor zahájíte, vždy si pozici notebooku dolaďte nanečisto. Svědomitý test je jedinou možností, jak zajisti správný úhel kamery a zároveň zjistit, zda je obraz v požadované kvalitě. Rozhodně nezapomeňte ani na mikrofon, protože není nic trapnějšího než mluvit naprázdno.

Zbavte se nedokonalostí pleti

Kamera může být velmi zrádná nejen ohledně přidávání kil, ale také zviditelnění nedostatků pleti. Máte-li potíže s nadměrným maštěním či tvorbou pupínků, které nechcete dávat odiv v celé jejich kráse, použijte před videohovorem pudr. Technicky zdatnější jedinci mohou nedokonalosti zakamuflovat pomocí aplikace s filtry. Samozřejmě je vhodné tuto vychytávku předem vyzkoušet.

Pečlivě zvolte pozadí

Kamera bude sice zabírat především vás, i tak by však mohlo okolní prostředí působit rušivě. Sázkou na jistotu je bílé nebo jiné (světlé) jednobarevné pozadí. Strohost takového řešení by vás neměla odradit – díky knihovně sice můžete působit sečtěle a vzdělaní, ale její přítomnost může zbytečně odvádět pozornost.

Vhodně zvolený outfit

Celkový dojem z technicky perfektního videohovoru můžete pokazit nesprávným oblečením. Řiďte se jednoduchou zásadou: jednobarevným tričkem, košilí či halenkou nic nepokazíte. Čemu byste se naopak měli vyhnout, je křiklavý outfit s příliš výraznými vzory. Co si s kamerou určitě nerozumí, je červené, černé a bílé oblečení.