Close

3 inspirativní příběhy a citáty slavných módních návrhářů

Módní návrháři

Všichni je známe, obdivujeme a často se skláníme nad jejich kreativitou. Slavní módní návrháři, ať už současného nebo minulého století, jsou stejně sledovanými celebritami jako zpěváci nebo herci. Za jejich úspěchy se však leckdy ukrývají silné životní příběhy, které jen málokdo zná. Pojďme se tedy společně podívat na život několik módních návrhářů a připomeňme si jejich slavné citáty, jejichž význam stále platí.

Christian Dior – „Mít vkus znamená mít svůj vlastní vkus“

Celosvětově známý návrhář Christian Dior neměl jednoduchý život. Narodil se do rodiny obchodníka a studoval mezinárodní vztahy. Po škole se tedy měl stát diplomatem. Namísto toho se ale začal živit jako galerista, pro něhož měl osud nachystán mnohem zajímavější povolání – povolání návrháře. Tím se ale stal až ve svých 41 letech, kdy společně s magnátem Marcelem Boussacem založil módní dům v Paříži. Krátce na to světlo světa spatřila jeho nejúspěšnější a nejvíce ikonická kolekce New Look plná šatů zdůrazňujících ženskou krásu. Na tehdejší dobu šlo o velice pokrokovou záležitost, k níž se mnoho návrhářů po dlouhou dobu vracelo jako ke své inspiraci.

Celý život Diora doprovázely hádky a neshody s rodinou, které jen umocňovala Diorova homosexualita. Traumatizující zážitek, který si s sebou ve svém nitru nesl, mu v dětství připravil jeho bratr Raymond, jenž ho s oblibou zavíral do temného sklepa. S bratrem si tak nikdy příliš nerozuměl a o to více se upoutal ke své neteři Françoise, kterou měl ze srdce rád. Jejich vztah ale silně poznamenala její inklinace k nacismu. Dior se tak rozhodl svou rodinu vydědit.

Ze svého úspěchu se však Dior netěšil dlouho. Zemřel ve dvaapadesáti letech na infarkt v Itálii, kde byl právě na dovolené. Shodou šťastných událostí jeho značku před krachem zachránil nadaný mladík Yves Saint Laurent, kterého Dior již před časem zaměstnal jako svého asistenta.

Yves Saint Laurent – „Módní trendy jsou pomíjivé, styl je věčný“

Není divu, že je Paříž pokládána za Mekku módy. Až na samotný vrchol úspěchu se zde vypracovalo mnoho návrhářů, jako například Yves Saint Laurent, který do Paříže přišel z Alžírska již ve svých 17 letech. S hlavou plnou nápadů se zúčastnil prestižní módní soutěže, kterou vyhrál a získal místo v proslulém módním domu Christiana Diora. Jako velice talentovaný a ambiciózní mladý muž si uvnitř již zavedené značky vybudoval pověst nejlepšího návrháře a po smrti Diora ve svých pouhých jednadvaceti letech převzal její vedení. Tímto se stal nejmladším ředitelem velkého módního domu na světě.

Během tří let pro značku Dior navrhl sedm luxusních kolekcí, z nichž tou nejúspěšnější byla ta úplně první pojmenovaná Trapéze. Jeho návrhy miloval takřka celý svět, což se také projevilo na obratu, který rapidně vzrostl. Cesta na vrchol mu trvala pouhých sedm let, avšak Yves si svůj úspěch příliš neužíval. Krátce poté, co převzal vedení značky Dior, byl nucen nastoupit do francouzské armády, která tehdy bojovala proti Alžíru usilujícímu o nezávislost. Jako homosexuál si v armádě vytrpěl celou řadu ponižování a křivd, které se podepsaly na jeho psychice. Jeho křehký stav řešili tehdejší lékaři sedativy, elektrošoky a různými léky.

Vlastní značku YSL založil společně se svým společníkem a životním partnerem Pierrem Bergém a vepsal se svojí osobitou tvorbou do historie módy. Ženám daroval smoking a nabádal je k tomu, aby nosily to, co muži. A jak řekl jeho přítel Pierre Bergé „Gabrielle Chanel dala ženám svobodu. Yves Saint Laurent jim dal moc.“

Yves Saint Laurent během svého života zažil několik temných období, které vyplňoval alkoholem, drogami a workoholismem. Za jeho nešťastný život mohla především bipolární porucha a později i nemoc. Zemřel na rakovinu mozku v roce 2008.

Jean-Paul Gaultier – „Elegance je spíše otázkou osobnosti než toho, co kdo nosí.“

Jean Paul Gaultier stejně jako dva předchozí návrháři svůj největší úspěch zaznamenal ve Francii. Oproti nim je však jeho móda více provokativní, hravá a šokující. A i přestože nestudoval na žádné návrhářské škole, všiml si jeho talentu návrhář Pierre Cardin, který ho v osmnácti letech zaměstnal jako svého asistenta. Později svůj kreativní styl ještě více rozvinul v dílně Jeacquese Esterela a Jeana Patoua a už v roce 1976 začal produkovat rozmanité modely pod svou vlastní značkou.

Propojení vysoce ženských a extravagantních kousků oblečení si pomalu ale jistě začínaly všímat i celebrity. Například ho neváhala oslovit Madonna, která po něm chtěla připravit kostýmy na své světové turné v roce 1990. Jean Paul Gaultier této příležitosti využil a rozhodně nešetřil svojí kreativitou. Jedním z kostýmů, které pro Madonnu připravil, se zapsal navždy do historie módy. Jednalo se o sexy lesklý korzet s košíčky do tvaru ostrých hrotů. Svým pronikavým a leckdy kontroverzním stylem odstartoval svoji kariéru jednoho z nejvýznamnějších módních návrhářů posledních 30 let.

Tyto neuvěřitelné životní příběhy jsou důkazem toho, že i přes nepřízeň osudu lze dosáhnout vytouženého cíle. Stačí jen chtít, pracovat na sobě a nevzdat se!

Foto: wikipedia.org, businessoffashion.com