Close

Které novinky českých autorek darovat pod stromeček?

Nevíte co pod stomeček? Darujte knihu

Spousta lidí se určitě shodne na tom, že knížka je jeden z nejlepších dárků, a pokud dotyčnou obdarovávanou osobu alespoň trochu znáte, nemůžete většinou sáhnout vedle. V dnešním článku tu pro vás máme několik tipů na díla, jež v poslední době na české knižní scéně zazářila a vysloužila si od čtenářů pochvalu. Přestože se bude jednat o knížky výhradně českých spisovatelek, s klidným srdcem je můžeme doporučit i jako skvělý dárek pro pány.

Alena Mornštajnová

Jako první jsme vybrali autorku, o níž jste určitě slyšeli ve spojitosti s jejím nejznámějším dílem Hana, které ji mezi českými čtenáři proslavilo. Alena Mornštajnová by ale neměla zůstat známá jen díky Haně, je také autorkou knih Hotýlek, Slepá mapa anebo třeba úplné novinky nazvané Tiché roky, jež vyšla letos na jaře. Stejně jako v předešlých příbězích tu Alena rozvíjí vícegenerační rodinné drama, jež ukazuje hned z několika úhlů pohledu. Příběh je zasazený do doby konce socialismu a následného porevolučního vývoje. Hlavními postavami jsou tentokrát otec a dcera, kteří zůstali v rodině sami a nikdy si k sobě nedokázali najít vztah. Možná je to proto, že dcera Bohdana nemluví, nebo proto, co všechno se stalo před jejím narozením. Kdo jsou její další příbuzní a kde vůbec jsou? Proč tu zbyli s otcem sami?

Viktorie Hanišová

Tato donedávna neznámá autorka, jejímž původním zaměstnáním bylo překladatelství, započala svou spisovatelskou kariéru s knihou nazvanou Anežka. V ní se věnuje tématu neplodnosti, problematice adopce a také nálepkování a stereotypům, týkajícím se Romů. Autorka si tato problematická témata vybírá záměrně a snaží se prostřednictvím svých knih o nich otevírat diskuze.

Její nejnovější kniha Rekonstrukce se opět věnuje zamotaným rodinným vztahům, podivnostem, záhadám a nejasnostem, které, jako čtenář, budete chtít rozluštit. Jak říká anotace, hlavní postava Eliška se narodila z vraždy. Když jí bylo devět let, její matka uškrtila šňůrou od vysavače jejího bratra a sama si pak podřezala žíly. Proč to udělala a proč nezabila i ji? To a spoustu dalších otázek si spolu s Eliškou budete klást v průběhu celé knížky.

Markéta Lukášková

Markéta Lukášková je jedna z těch autorek, u níž nás baví její celkový pohled na život, který se samozřejmě odráží i v jejích knížkách. Pokud vám její knížky sedí, je radost ji sledovat i na jejím instagramovém profilu Pandí královna. Jestli jste o autorce doposud neslyšeli, měli byste to teď o Vánocích napravit, určitě nebudete zklamaní!

Oblibě se asi nejvíce těšila její druhá knížka Panda v nesnázích. Je psaná ve dvou časových rovinách, jednu vypráví studentka Tereza, procházející těžkým rozchodem a trápená komplikovanými vztahy s rodiči, druhou Marie, členka třetího odboje, jež u sebe doma schovává lidi před režimem a která je díky svým deníčkům objektem Tereziny diplomové práce.

Letos na podzim Markétě vyšla i nová knížka InTyMně, kterou určitě ocení všichni ti, kdo vyrůstali v devadesátkách a na přelomu tisíciletí. V ní vypráví své vzpomínky na dětství, psané s dětskou naivitou a zvědavostí. I když to nejsou vaše vzpomínky, určitě vám bude nejedna z nich povědomá.

Petra Dvořáková

Jako poslední jsem si pro vás připravili dnes často zmiňovanou autorku, která v roce 2007 získala cenu Magnesia Litera za svou knihu Proměněné sny, ale do povědomí českých čtenářů se zapsala až v roce 2018 svou knihou Dědina. Příběhem jedné vesnice, vyprávěném z pohledu jejích obyvatel. Nečekejte žádné poetické psaní, na dědině je to spíš samá zabijačka, hospoda a nevěry. Příběh vám určitě bude blízký svou lidskostí a autentičností běžných životů lidí na vesnici.

Letos na podzim vyšla autorce další kniha s názvem Chirurg, jež je zase úplně jiná, a přitom v mnohém podobná. MUDr. Hynek Grábl potřebuje živit svou rodinu, ale přijde o prestižní místo na pražské klinice kvůli problémům s alkoholem. Odstěhuje se i s celou rodinou do příhraničí, kde dostane práci v místní nemocnici. Bude se ještě někdy jeho život ubírat lepším směrem?