Close

Mít se dobře a nevstávat každý den do práce? 10 tipů, jak si vybudovat pasivní příjem

Pasivní příjem

Odpočívat a přesto vydělávat peníze? Užívat si slunnou pláž, ale zároveň generovat zisky? Pasivní příjem může mít mnoho podob, ale většina metod má jedno společné. Alespoň ze začátku musíte pracovat, než začne být příjem pasivní. Stačí správně investovat, naučit se pracovat se svými penězi, uplatnit systémy automatizace ve svůj prospěch a podobně. Podívejte se na 10 způsobů, jak si vybudovat pasivní příjem a vydělávat třeba i ve spánku.

1. Pište e-knihy

Umíte psát, máte zajímavé zážitky a chcete ostatním předat své myšlenky? Díky možnostem internetu můžete vydat svou vlastní knihu a to rychle a jednoduše. Jde o internetové knihy, které se dají prodávat prostřednictvím Amazonu, případně podobných služeb propojených s čtečkami a tržišti s e-knihami.

2. Prodávejte své umění ve formě kurzu

Jste v něčem dobří a chcete předat své znalosti a dovednosti dalším lidem? Připravte si svůj vlastní kurz, který si lidé budou pouštět. Připravíte několik lekcí v podobě videí, kdy vysvětlíte základní principy a předáte lidem trochu vašeho know-how v určité oblasti. Pro inspiraci se podívejte například na portál vimvic.cz, kde můžete vytvořit i vlastní kurz a vydělávat jeho prodejem.

3. Pronajímejte nemovitost

Jde o možnost náročnou na vstupní investici v případě, že aktuálně nevlastníte žádnou nemovitost vhodnou k pronájmu. I tak se ale časem může jednat o zajímavý pasivní příjem. Kromě bytu se dá pronajímat garáž, zemědělská půda, parkovací stání a podobně. V případě bytu si promyslete, jestli zvolíte dlouhodobý pronájem, nebo si vyberete Airbnb, kdy můžete více vydělat, ale na druhou stranu počítejte s častějším zařizováním administrativy, úklidem a podobně.

4. Zhodnoťte své fotky na fotobance

Rádi fotíte a chcete své fotky nabídnout ostatním? Registrujte se na několika fotobankách a prodávejte fotografie či grafiku. Čím větší portfolio vytvoříte, tím více můžete vydělávat. Dobrou zprávou je, že se vaše díla mohou prodávat ještě dlouho po tom, co vás nahrávání přestane bavit. Příkladem velké fotobanky je například Shutterstock.

5. Naučte se točit videa na Youtube

Na Youtube můžete točit vlogy, přidávat zajímavosti a natáčet nejrůznější tematická videa. Až získáte dostatek odběratelů, můžete svou práci zhodnotit přidáním reklam, které se budou automaticky zobrazovat. Pro dosáhnutí pasivního příjmu je potřeba nejdříve zamakat a připravit videa, která budou oblíbená a hodně sledovaná.

6. Úročte své úspory

Máte větší obnos peněz a nechcete, aby jen tak ležely na účtu? Nechte je zhodnotit na speciálním spořícím účtu. Sazby většinou nebývají vysoké a pohybují se mezi 1 až 2 %, ale v případě větší uložené částky už může být příjem znát.

7. Investujte do P2P půjček

Příležitostí, jak si vydělat formou půjčování peněz jsou P2P půjčky. Jejich princip spočívá v tom, že pomocí speciálního portálu, jako je například Zonky, půjčíte lidem vybranou částku. Až půjčku splatí, peníze se vám zhodnotí nejčastěji 4 až 6 %.

8. Vydělávejte díky affiliate marketingu

Affiliate marketing spočívá v doporučování odkazů na produkty, služby a podobně, ze kterých máte následně provizi. Strategií, jak vydělávat tímto způsobem existuje celá řada. Buď k propagaci svého specifického odkazu využijete svůj účet na sociálních sítích, nebo připravíte specializovanou internetovou stránku zaměřenou na konkrétní problematiku. Když si přes vaše odkazy budou lidé objednávat, jde o příjemný pasivní přivýdělek.

9. Obchodujte s kryptoměnami

Když se řekne kryptoměna, určitě se vám vybaví bitcoin. V poslední době se však s kryptoměnami doslova roztrhl pytel. Existuje až několik desítek druhů a když vsadíte na tu správnou, která poroste na hodnotě, můžete si zajímavě vydělat. Většina novějších kryptoměn je navíc snadno těžitelná i s běžnou výpočetní technikou, takže i s aktuálně nulovými náklady si můžete v budoucnu přijít na pěkné částky.

10. Optimalizujte své výdaje

Že nejde o tip pro pasivní příjem? Ale jde a většinou si to moc lidí neuvědomuje. Čím více ušetříte na běžných a případně zbytečných výdajích, tím více můžete investovat a následně vydělat. Sepište si své výdaje a sledujte, v jakých oblastech je můžete zmenšit. Možná budete překvapeni, kolik ušetříte.