Close

Zpříjemněte si chvíle v karanténě dobrým čtením – kde si stáhnete e-knihy legálně a zdarma?

E-knihy bývají levnější než tištěné knihy

Elektronické knihy nevoní, argumentují zastánci těch papírových. To je sice pravda, ale v mnohém jiném strčí staré dobré knihy z papíru do kapsy. Nezabírají vám doma žádné místo, na dovolenou si můžete vzít celou knihovnu, nikoliv pouze jeden dva tituly, které se vám vejdou do kufru, v metru cestou do práce máte vždycky co číst. A můžete si je snadno pořídit, i když mají kamenná knihkupectví a knihovny zavřeno.

Navíc e-knihy bývají levnější než tištěné knihy, protože náklady na jejich vydání jsou zkrátka nižší. Navzdory relativně nízkým cenám elektronický formát stále svádí velkou část e-čtenářů ke stahování nelegálních souborů ukrytých v hlubinách internetu. Ovšem ne všechny e-knihy, které najdete na síti volně ke stažení, jsou pirátské kopie. Víme, kde si můžete stáhnout e-knihy v češtině zcela zdarma a zároveň legálně. Připravte si své čtečky.

Užitečný rozcestník pro studenty i knihomoly

Přestože knihovny jsou kvůli koronavirové pandemii zavřené, nepřestávají veřejnost zásobovat kvalitním čtením. Své úsilí však přesunuly k online službám. Moravská zemská knihovna v Brně v reakci na momentální situaci spustila projekt #Knihovnyprotiviru, který najdete na webu protiviru.knihovny.cz. Jeho cílem je shromáždit užitečné odkazy a zpřístupnit lidem širokou škálu e‑zdrojů pro děti i dospělé, od beletrie po odborné publikace.

Z chytrého rozcestníku Moravské zemské knihovny se dostanete i k elektronickým zdrojům dalších institucí včetně Národní knihovny České republiky, která pomáhá zejména vysokoškolským studentům a pedagogům, aby mohli navzdory restriktivním opatřením pokračovat ve svém studiu, respektive práci. Za normálních okolností byste se museli dostavit osobně do knihovny, teď si můžete digitalizované materiály klidně prostudovat v pohodlí domova.

Doplňte si mezery v české a světové literatuře

Pokud hledáte něco pro ukrácení dlouhé chvíle v karanténě, neměly by vám uniknout e-knihy z produkce Městské knihovny v Praze, které si zdarma stáhnete jak ze společného portálu knihovny.cz, tak z jejích vlastních stránek mlp.cz. Vyberte si z nepřeberného množství klasických románů, dramat i básnických sbírek od spisovatelů, jako je Karel Čapek, Bohumil Hrabal, Henrik Ibsen nebo Dostojevskij. Vedle „povinné četby“ najdete v bohaté nabídce také díla současných českých autorů, například Michala Viewegha, Miloše Urbana nebo Antonína Bajaji.

Kromě veřejných knihoven nabízejí e-knihy zdarma také někteří nakladatelé a prodejci. V e-shopu knihkupectví Kosmas na adrese kosmas.cz najdete zhruba osm desítek bezplatných publikací v češtině i cizích jazycích. Oprašte si angličtinu s Velkým Gatsbym nebo třeba Alenkou v říši divů. Bude vás to stát jen registraci na webu.

Klasická díla i knihy začínajících autorů

Palmknihy.cz snad ani není třeba představovat. V katalogu jednoho z největších distributorů e-knih v Česku najdete řadu položek ke stažení zdarma. Jedná se převážně o starší díla, u nichž vypršela ochrana autorských práv, nebo tvorbu mladých českých a slovenských autorů, kteří na přeplněném knižním trhu hledají alternativní distribuční kanály. Podmínkou je opět bezplatná registrace.

Pokud patříte k vášnivým čtenářům, určitě jste už někdy navštívili populární web Databazeknih.cz, který shromažďuje informace o české i překladové literatuře. Mimo jiné tam najdete stovky titulů ke stažení, od Broučků po Hamleta. Až budete příště brouzdat nabídkou elektronického obchodu Google Play, podívejte se také do sekce knih s cenovkou 0 Kč. Třeba právě tam najdete, co hledáte. Totéž platí pro Amazon, pokud tedy nemáte problém se čtením v angličtině.

Nezapomeňte na bezplatné audioknihy

Až vás budou ze všech těch písmenek v PDF, EPUB, MOBI a dalších formátech bolet oči, pusťte si načtenou knihu do ucha. I některé audioknihy si nyní legálně stáhnete a nedáte za ně ani korunu. Zajímavé tituly k poslechu aktuálně nabízí významní distributoři audioknih v elektronické podobě Audiotéka a Audiolibrix. Vybrané klasiky uvolnilo zdarma vydavatelství Supraphon. Karanténu vám nepochybně zpříjemní i rozhlasové hry a četba na pokračování z archivu Českého rozhlasu, který najdete na portále rozhlas.cz.