Close

Nejčastější důvody, proč se cítíte neustále unavení

Často se ptáte sami sebe, proč se cítíte stále unaveně a bez energie? Každý z nás se v určitém okamžiku svého života unaveně cítí – ať je to kvůli večerní oslavě nebo po náročné práci s několika přesčasy navíc.

Cítit se vyčerpaně po takové noci a zápřahu je zcela normální. Pokud se cítíte unavení pořád, i když jdete včas spát, tak byste měli zbystřit a hledat příčinu v každodenních návycích, které často se spánkem nemají nic společného. A u čeho tedy začít?

Zde je několik důvodů, proč pociťujete nevysvětlitelnou únavu, na kterých se shodují zejména lékaři:

Nesnídáte

Ráno nestíháte, do práce vyrážíte s prázdným žaludkem a aby toho nebylo málo, tak zapomenete doma i svačinu. Snídaně je velmi důležitá, protože vaše tělo přes noc vyhládne a vy ho po ránu potřebujete nastartovat a dodat mu potřebnou energii. Nejlepší varianty snídaní jsou ty, které jsou nutričně vyvážené. Pozor si ovšem dejte na cereálie. Většina z nich je plná přidaného cukru a v domnění, že si dáváte zdravou snídani tělo zásobujete pouze prázdnými kaloriemi a živinami, které jsou nutričně chudé.

Snídaně je základ dne

Dehydratace

Často se s ní setkávají milovníci kávy, kteří denně vypijí více než 5 šálků a na tekutiny v podobě samotné vody zapomínají. Dehydratace unavuje, způsobuje bolest hlavy, chutě k jídlu, závratě či zrychlený puls. Předejít tomuto problému můžete dostatečným příjmem tekutin v podobě nápojů, ale také konzumací potravin, zejména těch, které mají vysoký obsah vody, jako je čerstvá zelenina a ovoce (okurky, zelené papriky, ředkev, meloun, jahody, jablka).

Vynechání sacharidů

Sacharidy dávají tělu potřebnou energii. Jsou nejjednodušší formou energie, výborným palivem pro mozek a navíc podporují posílení vašich tréninků. Zaměřte se především na komplexní sacharidy v podobě ovesných vloček, kvalitních příloh a celozrnného či žitného pečiva, které uvolňují energii postupně. Nevyřazujte, pouze omezte nadměrný příjem jednoduchých sacharidů, jako je rafinovaný cukr, javorový sirup a ovocné šťávy, které se dostávají do krevního oběhu rychle, zvyšují hladinu inzulínu v krvi a pokud nejste příliš aktivní, tak si tuto nevyužitou energii začne tělo ukládat.

Nadměrný a minimální pohyb

Jste příliš aktivní, každý den zařazujete do svého plánu intenzivní intervalové tréninky (HIIT) a zapomínáte na čas zotavení. Tímto stylem, kdy odpočinek zanedbáváte se může stát, že některý ze svalu přetížíte. Každodenní náročné fyzické aktivity tělo stresují a unavují. Vždy dbejte na dostatečné zotavení svalu a potřebnou regeneraci, aby došlo k obnovení svalových tkání, které trvá cca 24 až 48 hodin.

Minimální nebo žádný pohyb vám rozhodně také neprospěje. Pokud nemáte rádi pohyb a nevěnujete se žádné aktivitě, tak si alespoň vyjděte každý den na krátkou procházku. Sami uvidíte, že po návratu domů budete mít více energie a lepší náladu.

Nedostatek železa

Železo je důležitou minerální látkou, bez které se tělo neobejde. Náš organismus si tuto látku nedokáže sám vyrobit a železo přijímá pouze z potravin, nebo z doplňků stravy. Při nedostatku železa vzniká anémie (chudokrevnost), která se projevuje přílišnou únavou, chronickou bolestí hlavy, nesoustředěním nebo také snížením svalové síly. Pokud si nejste jistí a zaznamenáváte některý ze zmíněných příznaků, je pravý čas zajít si na krevní testy. Tento nedostatek se týká především žen se silnější menstruací, ale zbystřit by měli i vegani, vegetariáni a vytrvalostní sportovci. Eliminujte nedostatek této minerální látky a do svého jídelníčku zařaďte červené maso, vejce, listovou zeleninu či mořské řasy.

Přečtěte si také