Close

Coco Chanel změnila životy mnohým ženám. Jak se odlišovala od tehdejší společnosti?

Coco Chanel změnila životy mnohým ženám.

Coco Chanel je dnes známá právě díky svým úspěchům v oboru módního návrhářství. Byla opravdovou průkopnicí a nebála se vybočit z řady. K jejímu úspěchu však vedla velmi trnitá cesta a k návrhářství se dostala čirou náhodou díky náročné zákaznici. Co si svět pamatuje o slavné Gabrielle Chanel?

Začínala jako sirotek

Ač její rodina byla úplná a šťastná, po smrti matky dal otec Coco i její sourozence do sirotčince. Tehdy jí bylo pouhých dvanáct let. Otec své nejstarší dceři slíbil, že až získá dost peněz, vrátí se pro ně. Coco se svou sestrou každé ráno čekaly u okna sirotčince po mnoho dlouhých let. Otec se však nikdy nevrátil.

Svéráznost ji dovedla na vrchol

Coco po své matce zdědila nadání na šití. Proto se v klášterní škole, kam byla přijata, vyučila švadlenou. Protože byla velmi šikovná, nastoupila do obchodu své tety. Coco se nesměla příliš ukazovat před bohatými zákaznicemi. Jejím úkolem bylo sedět vzadu, neviděna a neslyšena, a šít šaty na míru. A pak nastal den, který změnil celý její život. Protože se majitelka obchodu věnovala někomu jinému a ve frontě stála další vlivná žena, Coco neváhala a vystoupila na plac. Zákaznici obsloužila a donesla jí ušité šaty. Protože však, dle Gabriellina názoru, dáma působila jako “skříň”, ušité šaty přepásala páskem a doporučila zákaznici pár drobností, které by zlepšily její vzhled. Majitelka obchodu se na Coco rozzlobila a dala jí výpověď. Když se však druhý den vlivná zákaznice v obchodě znovu objevila, nechtěla nikoho jiného než Coco a její nápady.

Jak Gabrielle Chanel získala svou přezdívku?

Ač Coco pomáhala v obchůdku jako švadlena, byla velmi chudá. Aby si přivydělala něco navíc, navštěvovala noční kluby, kde zpívala hostům. Přezdívka “Coco” vznikla právě v jednom z klubů a znamená slovo “miláček”.

Coco šokovala svými modely

Zprvopočátku vzbuzovaly nové modely Coco Chanel rozporuplné názory. Zejména muži byli jejími modely vyloženě zděšení, neboť Gabrielle využívala pánské střihy pro základ svých kousků. Pánské modely přešila na úzké vypasované oděvy, které byly považovány za volnočasové sportovní oblečení pro ženy. Patří mezi ně například námořnické kalhoty, pletené vestičky nebo žerzejové kostýmky.

Módní kousky Coco Chanel

Kousky, které dobyly svět

Malé černé

První malé černé koktejlky vznikly z velké pánské košile a pásku. Později získaly nový vzhled a dnes je známe jako šaty různých střihů, které sluší každé ženě.

Klobouky v pánském stylu

Společnost velmi překvapilo, když se žena objevila v pánském klobouku. Ale Coco Chanel se nebála. Sama klobouky nosila, šila je a dokonce si otevřela obchod s klobouky. Z prvopočátku neměla příliš zákaznic, protože taková móda nebyla obvyklá. Ženy se obávaly reakce mužů. Protože se však jednalo o velmi zdařilé kousky,  klobouky brzy začaly nosit i ostatní ženy.

Kostým Chanel

Vyznačuje se sáčkem rovného střihu bez límečku s lemováním a sukní po kolena.

Věděli jste, že…

  • … oblíbené číslo bylo 5. Podle něj dostal název i známý parfém Chanel No. 5.
  • … parfém Chanel No. 5 sama Coco nikdy nevytvořila? Sama jen doplnila vůně, které se jí líbily. Tvůrcem byl parfumér Ernest Beaux.
  • … Coco Chanel se dožila 88 let?
  • … si nechala ostříhat mikádo, čímž se značně lišila od tehdejší módy?
  • … kousky módní značky Chanel se dnes dají koupit v přepočtu okolo 100 000 korun?