Close

Jak vybrat sportovní sandály?

Přichází léto, které se nese ve znamení vysokých hodnot na teploměru. Sněhule a kozačky ke kolenům tak konečně schováváme hluboko do botníků, a naopak z jeho útrob vytahujeme lehčí, otevřenou obuv, ve které se noha nepotí a příjemně dýchá. Jednou z nich jsou i sportovní sandály. Ale stává se, že ať už šmátráme, jak šmátráme, nemůžeme je nahmatat. A pak si matně začneme vzpomínat, že nám loni vypověděly, po desítkách uchozených kilometrů, svou službu. Na mysli nám proto vyplývá otázka, jak si vybrat nové sportovní sandály, které nám budou toto léto (a třeba i několik následujících) sloužit?

Sandály se dělí na několik druhů

Když se řekne slovo ,,sandály”, většina lidí si představí společenskou obuv, respektive tu městskou alternativu, která má měkčené stélky, což zajišťuje dokonalou pohodlnost. Ale nadšeným turistům, kteří každou svou volnou chvilku věnují výletům nebo zdolávání túr se vybaví spíše outdoorové verze, jež se pyšní změkčenou vrstvou uzavřenou v podešví a ochranou našich prstů.

Aby se právě druhá zmíněná alternativa stala vaším parťákem při zdolávání nejednoho vrcholu, je zapotřebí věnovat výběru vhodného páru bot pořádnou dávku pozornosti. Netoužíte přece po tom, aby se vám rozpadly na nohou po prvním kilometru, nebo ano?

Páskové nebo uzavřené sportovní sandály?

Abychom však vše uvedli na pravou míru, sportovní sandály lze sehnat ve dvou provedeních, a to v páskové a v uzavřené verzi. Zmiňovaná uzavřená ochrana prstů tak není samozřejmostí. Tuto alternativu sportovní obuvi volí především lidé milující procházky v lese či vášniví nadšenci do kratších a lehčích túr. Skvěle brání vpádu kamínků mezi prsty, kvůli nimž máme v opačném případě tendenci se neustále zastavovat. Také zabraňuje skopnutí prstu o nějaký ten kamínek.

Co se týče páskových sportovních sandálů, ty se až nápadně podobají městským typům. Jen jsou vyrobeny z kvalitnějších a velice příjemných sportovních materiálů zaručujících nejen stabilitu, ale také pohodlí při nošení. Jedná se o vzdušnější alternativu této sportovní obuvi.

Při výběru hraje roli podešev i pásky

Stejně jako při výběru outdoorových tenisek, i při výběru sportovních sandálů hraje roli několik věcí, a to:

  • Podešev
  • Pásky

Co se týče podešvi, jedná se o jeden z nejdůležitějších komponentů obuvi. Nejen, že udržuje botu pohromadě, ale také určuje její odolnost, životnost a pohodlí při chůzi. Jistý vliv má i na ohebnost boty. Vhodnější jsou měkčí alternativy, které mají tlumicí vlastnosti. Jelikož budou tlumit každý náraz nohy na zem, ulevíte tím kloubům i kostem, jež jsou při pohybu nadmíru zatěžovány.

Součástí podešvi je mimo jiné i stélka, která by měla být anatomicky tvarovaná. Pokud bude mít antibakteriální úpravu, je to doslova trefa do černého! A jestli na takto sestavenou obuv navíc najdete i slevový kupon na eobuv.cz, není nad čím váhat.

Než vhodíte boty do virtuálního košíku, okem zkontrolujte pásky. Tato komponenta sportovních sandálů má tendenci se často trhat, čemuž se jistě chcete vyvarovat. Proto je důležité, aby uchycení pásků bylo skutečně pevné, a aby byla zajištěna nejen dlouhá životnost sandálů, ale i bezpečí při nošení.

Hlavně se o ně správně starejte

Vybrali jste si ideální sportovní sandály, které vám padnou jako ulité a na které je jistě spolehnutí? Koupí produktu na vaše bedra spadá nelehký úkol, a sice správná péče o ně. Díky pravidelné údržbě prodloužíte jejich životnost, proto je:

  • Perte zásadně jen v ruce a ve studené vodě s pomocí jemného pracího prášku nebo mýdla.
  • Nikdy nepoužívejte aviváž.
  • Čistěte je hadříkem a mýdlovou vodou šetrně, bez nátlaku.
  • Nesušte je na přímém slunci ani na topném tělese.