Close

Přehled toho nejlepšího i nejhoršího, co se bude nosit letos v létě

woman

Navzdory tomu, co se děje ve světě, se móda neustále vyvíjí a každým rokem se objevují jiné trendy. Nejinak tomu bude právě i v roce 2020, kdy vás letní trendy vyloženě překvapí. V hledáčku módních návrhářů a stylistů se totiž objevily kousky inspirované 60., 70. a 80. léty minulého století, a to včetně toho dobrého i toho špatného, co tyto dekády nabízely. Letos v létě nás tedy čeká nejeden krok zpátky. Zda je to ale až taková katastrofa, posuďte sami.

Malé doporučení na začátek: Jak už to tak v módě bývá, spolu s novými trendy se vždy objeví oblečení, které připomíná umělecké výtvory a nepraktické výstřelky. Návrháři si zkrátka nemohou pomoct. Abyste později své koupě nelitovali, doporučujeme vám vybrat si z módních trendů jen to, o čem víte, že opravdu unosíte a co se vám bude hodit i příští rok. Tento šetrnější přístup k oblékání jistě ocení nejen vaše peněženka, ale prospějete tím i planetě. I takový obyčejný krok spočívající ve výběru nadčasového oblečení, má svůj smysl.

Modrá, neonky a neutrální odstíny

Společnost Pantone pro každou sezonu sestavuje, na základě módních přehlídek a podrobných analýz, paletu moderních barev. A letošní barvy pro jaro/léto opravdu stojí za to. Do výběru se dostaly jak oblíbené neonové barvy, tak ty neutrální, které lze nosit po celý rok. Jako hlavní barva pro rok 2020 byla vybrána modrá. Ne ale ledajaká modrá. Konkrétně jde o odstín označený jako 19-4052 Classic Blue, který Pantone popisuje jako odstín klidný, sebevědomý a harmonický. Pokud tedy toužíte po stálosti a po větší vnitřní sebejistotě, nechte se jím obklopovat. Modrá má pro psychiku blahodárné účinky.

Kromě klasické modré, která bude udávat směr jak letnímu, tak i zimnímu oblečení, se budou především v letních měsících nosit barvy neonové. Ty jsou velkým hitem již několik sezon. Zejména, co se plavek a plážového oblečení týče. Mezi moderní neonové barvy letos patří pomerančově a korálově oranžová, žlutá, kobaltově modrá a všechny odstíny růžové.

V aktuální barevné paletě dále samozřejmě nechybí odstíny neutrální, které jsou více nadčasové, a lze s nimi snadno kombinovat výraznější barvy. K nim patří především sněhově bílá, béžová a námořnicky modrá.

Oblečte se do puntíků, kostek nebo retro pruhů

A ačkoliv letošní léto ovládne jednobarevnost, sem tam se objeví i kousky vzorované. Především pak takové, které budou odkazovat na módu 60.–80. let. Letos v létě se tak budou nosit rozevláté puntíkaté šaty, halenky a tílka s puntíky nejrůznějších velikostí a barev. Pokud potřebujete inspiraci, jen si vzpomeňte na Julii Roberts ve filmu Pretty Woman na koňském pólu, kde zazářila v kloboučku a hnědých šatech s bílými puntíky.

Vaší pozornosti by také neměly ujít retro vodorovné proužky nebo barevné kostky, které budou zdobit všechny typy oblečení. A zatímco tyto dva vzory hojně využívají pařížští návrháři, Italové se rozhodli ještě neopustit loňský letní trend v podobě motivu tropických listů.

Střihy, které přímo křičí: „Disco svět je zpět!“

Pokud jste si doteď říkali, že ve zmíněných barvách ani vzorech odkaz na 60.–80. léta příliš nespatřujete, následující střihy vás rozhodně nenechají na pochybách. V kurzu bude nejen oblečení z filmu Pretty Woman, ale také kousky po vzoru snímku zvaném Horečka sobotní noci, kde John Travolta předvedl celou řadu lehce podivných outfitů s rozhalenkou a špičatým límečkem. Tím však výčet zvláštních a poměrně extravagantních střihů nekončí. Nosit se dále budou:

  • Halenky s balónovými rukávy – letošním „must have“ kouskem oblečení je halenka s nadýchanými rukávy. To je skvělá zpráva především pro ženy s útlými rameny. Pro ostatní je to pak již méně potěšující trend. Avšak pokud zvolíte top s přiměřeně nadýchaným střihem v oblasti ramen a obléknete k němu úzké kalhoty, dosáhnete proporčně vyvážené a sexy postavy.
  • Zvonové kalhoty a bermudy – do města, do kanceláře, na party. Nezáleží, kam se chystáte, bermudy a „zvonáče“ se budou nosit všude, kde vám to společenská etiketa dovolí. Kalhoty do zvonu mohou být ušité dokonce z džínoviny.
  • Kalhotové kostýmy – pánský elegantní styl v podobě společenských vestiček, obleků a sak se bude letos v létě nápadně prolínat také do dámské módy. Vestičky mohou dámy nosit přes košile se špičatým límcem a saka s ramenními vycpávkami přehozené pouze přes krajkovou braletku.

Materiálům bude vévodit kůže

Aktuální módní trendy velí návrat kůže. K vidění bude na sukních, bermudách, topech i šatech. Minulý rok v létě se již oblečení z kůže začalo objevovat v černém provedení. Letos tomu bude ale trochu jinak. V kurzu budou barevné varianty veganské a eko kůže a umělé koženky. Černá klasika zůstane upozaděna. Letní dny tak prozáří kůže ve žluté, zelené nebo modré barvě. Tak co těšíte se?