Close

Za nestárnoucí kabát značky Burberry si sáhnete hluboko do kapsy

Nestárnoucí kabát

Legendární dvouřadý trenčkot, tak jak jej známe dnes, vznikl za první světové války pro důstojníky britské armády. Od té doby urazil velký kus cesty a stal se ikonickým kouskem módy. Jeho vzhled však zůstal v podstatě nezměněn, což ho řadí mezi nejvíce nadčasové oblečení. V šatníku jej najdeme jak u mužů, tak žen po celém světě, a to jak ve své klasické podobě od úspěšné značky Burberry, tak v levnějších variantách a napodobeninách. Za původní béžový trenčkot je totiž možné utratit i více jak 40 000 Kč.

Nechte se okouzlit bohatou historií…

O tom, kdo s tímto legendárním kabátem přišel jako první, se dodnes vedou spory. Nároky si na něj totiž dělají dvě britské firmy – Burberry a Aquascutum, jejichž trenčkoty od sebe na první pohled lze rozeznat jen stěží. Pravdou ale je, že značka Aquascutum v roce 1853 tyto kabáty dodávala důstojníkům v Krymské válce. Odtud také pramení název trenčkot, který je složeninou dvou anglických slov: trench a coat. První slovo znamená zákop a druhé kabát. Ovšem trenčkot nenosili přímo vojáci v zákopech, nýbrž jejich nadřízení, kteří díky tomuto kousku oblečení odlišovali své společenské postavení. Pro tento typický kabát jste možná také zaslechli pojmenování „baloňák“, nošený příslušníky StB.

Tím jeho historie ale nekončí. Olivově zelený trenčkot byl hojně využíván i během první světové války jako alternativa k těžkým kabátům z kepru. A právě v tento moment přišly na řadu trenčkoty Thomase Burberryho, který jako první přišel s nepromokavým materiálem zvaným gabardén. Ten byl mnohem lehčí a příjemnější než původní materiál, a tak se gabardénové kabáty mezi příslušníky britské armády rychle ujaly. Thomas Burberry si své kabáty dokonce nechal patentovat, čímž si oficiálně přisvojit vznik trenčkotu.

Proslavily ho celebrity

Jak to tak bývá, i dříve určovaly módní trendy především celebrity. Jako první ho do světa showbyznysu protlačila herečka Marlene Dietrichová a jeho pozici následně utvrdila Audrey Hepburn ve snímku Snídaně u Tiffanyho. Představitelem pánského střihu trenčkotu se mezi hvězdami stříbrného plátna stal zejména Peter Sellers, známý z filmu Růžový panter, a Humphrey Bogart, který ho oblékl ve filmu Casablanca.

Jeho univerzální elegancí a praktičností se také nechává inspirovat řada současných módních návrhářů, jako například Rei Kawakubo nebo Jean-Paul Gaultier.

Okouzlující střih a módní nadčasovost, to jsou hlavní výhody kabátu Burberry

Trenčkot ve stylu britské značky Burberry poznáte velice snadno. Charakteristické je pro něj dvouřadé knoflíkové zapínání a kostkovaná podšívka v barevně odlišeném provedení. Současný trh však nabízí celou řadu obměn. Značka Burberry má ve svém sortimentu například i kabáty s koženými rukávy, v metalickém provedení nebo v různých délkách. Takový kabát vás ale přijde přibližně na 1300 až 1600 liber, což je podle aktuálního kurzu v přepočtu okolo 38 000 až 50 000 Kč. Není tedy divu, že si jej kupují zejména slavné osobnosti. V současnosti jste ho mohli vidět třeba na Kate Middleton.

Trenčkot je osvědčená klasika, jež se vám v šatníku neztratí

Jestli si nemůžete dovolit investovat do trenčkotu značky Burberry, jistě vás potěší podobné mistrovsky provedené kousky od jiných značek. Na dvouřadé trenčkoty ve stejném stylu totiž můžete narazit v jarních a podzimních kolekcích různých výrobců. Samozřejmě je ale třeba počítat s nižší kvalitou, a tedy i menší životností.

Jakmile ale jednou trenčkot v neutrální barvě zařadíte do svého šatníku, už není cesty zpět. Jeho nadčasová elegance, všestrannost a lichotivý střih si vás okamžitě podmaní. Model ke kolenům dovede nenápadně zakrýt nedokonalosti postavy a kabátek do pasu zase naopak umí zdůraznit délku nohou. Velkou výhodou trenčkotu je také to, že skvěle vypadá jak rozepnutý, tak zapnutý, díky čemuž ho můžete snadno nastylizovat do různých outfitů.

Dále je pro něj typický látkový pásek v pase, pomocí něhož vypadá ženská postava opticky štíhlejší. Po vzoru Francouzek jej můžete navíc nosit svázaný na uzel, nikoliv provlečený klasiky přes přezku, a tím do svého outfitu vnést více nenucené ležérnosti a okouzlujícího šmrncu. Nezapomeňte ho také oblékat k tylovým sukním či šatům, a ne pouze ke kalhotám. Trenčkot bude vypadat úchvatně v každém podání!