Close

4 nejdražší párty historie

Nejdražší párty historie

Každému se občas stane, že na dobré párty utratí trochu víc peněz, než by bylo záhodno. Na velkých večírcích bohatých lidí může jít o stovky tisíc, v běžné hospodě je těch nul o poznání méně. Z historie známe celou řadu příkladů, kdy celá párty vyšla opravdu draze. Přesné částky už se bohužel nikdy nedozvíme, ale muselo jít o nepředstavitelné sumy. Posuďte sami.

Jak oslavit vítězství ve volbách

Na řadu prezidentů USA se během jejich funkčního období valí vlny kritiky za to, že se nechovají reprezentativně. Říká se to o Donaldu Trumpovi, vytýkalo se to Georgi Bushovi a mnohým dalším. Všechny však zdaleka trumfuje prezident Andrew Jackson. Ten v Bílém domě pravidelně pořádal obří večírky, kam přišlo klidně i přes deset tisíc lidí. Ti během bujaré noci americký symbol zdevastovali tak, že následné opravy se vyšplhaly do milionů korun.

Dá si někdo sýr?

Přesto byl Jackson zvolen prezidentem i podruhé. A aby si další triumf náležitě užil, nechal přivést sýr, který vážil přes 600 kilogramů. Za dvě hodiny bylo po tomhle obrovském sýru, ale hosté ušpinili celý dům tak hrozně, že se musel dalších několik dní čistit. Zadarmo to samozřejmě nebylo. Celkově musel být účet prezidentských párty obrovský. Teď už ti současní prezidenti vypadají jako klony Ladislava Špačka, co?

Když se bitka zvrhne

Vždycky se najde důvod slavit. A v několikadenní párty se zvrhla oslava uzavření spojenectví mezi Jindřichem VIII. a Františkem I. To by ještě nebylo tak zvláštní, kdyby se oba na jejím konci nerozhodli dát si pěstní souboj. V něm Jindřich prohrál, což ho tak rozlítilo, že spojenectví zase zrušil a vytáhl do války proti Františkovi. Takže samotná oslava by svou cenovkou nevynikala, ale její důsledky v podobě války byly opravdu drahé.

Rozlučková párty

Rozlučka se svobodou nebo před odjezdem na delší dobu do ciziny je zcela běžná věc. Ale rozlučka se svojí kulturou? Jihoamerická civilizace Wari byla proslulá tím, že neustále vařila pivo, aby ho obratem rovnou i vypila. Na konci své éry se část kmenů rozhodla uspořádat rozlučku s touto civilizací, která spěla k zániku. Postavili na to speciální pivovar, který produkoval desítky hektolitrů piva denně. Jak dlouho slavili, není bohužel známo, ale muselo to stát za to. Nakonec pivovar zapálili a hodili do něj své hrníčky na pivo, čímž existenci Wari symbolicky ukončili.