Close

Znáte nejdražší vůně světa?

Každý z nás miluje vůně. Ať už to jsou vůně sladké, svěží nebo třeba orientální, většinou si najdeme tu, která nám jednoduše sedí. Přemýšleli jste, ale někdy nad tím, kolik peněz byste byli ochotni utratit za vůni, která se vám líbí? Troufáme si tvrdit, že vaše představa zdaleka nebude dosahovat ceny, za kterou si můžete pořídit nejdražší vůně světa.

Žebříčku vévodí vůně dálek

Pomyslnou první příčku jednoznačně obsadil parfém, který je doslova klenotem mezi vůněmi. Pyšní se názvem Shumukh a je součástí řady parfémů The Spirit of Dubai od společnosti Nabeel. Když byl třílitrový flakon s velkou pompou představován světu, mnozí nevycházeli z údivu, jak moc je tento parfém unikátní. Je zdobený více jak 3 500 diamanty, množstvím topazů, perel a navíc je celý ze zlata.

Nejen flakon, ale i samotná vůně vypovídá o tom, že Shumukh je výjimečný. Vůně obsahuje mnoho exkluzivních ingrediencí a mísí se v ní turecká růže, pižmo, kadidlo, jantar, ylang-ylang, santalové i vzácné agarové dřevo. Vývoj tohoto parfému, jehož název v překladu znamená ,,zasluhující to nejlepší,” trval tři roky a na světě nenajdete dražší vůni. Cena je 1,295 milionů dolarů, což je v přepočtu více jak 29 milionů korun.

Král, který byl sesazen

Dlouhou dobu nejdražším světovým vůním kraloval parfém Christian No.1 Imperial Majestym, kterého existuje pouze deset lahviček a jen pět kousků se dostalo na pulty parfumérií. Pokud vás zajímá, co se stalo se zbylými pěti flakony, tak ty si ponechal samotný autor ve své sbírce. I složení parfému je více než lákavé, protože se v něm mísí omamná vůně vanilky, bergamotu, kosatce, santalového dřeva a ylang-ylang. To vše se navíc ukrývá v pozoruhodném flakonu z křišťálu od pařížské firmy Baccarat. Lahvičku zdobí pětikarátový bílý diamant, osmnáctikarátové zlato a cena jednoho parfému je 4 250 000 Kč.

Rarita, jenž vás ohromí

Závěrem si vám dovolíme představit jeden unikát. Tím je šperk vypadající jako čelenka a jeho součástí jsou čtyři lahvičky parfému. Tento skvost je výtvorem firmy Sagrada, kterou založil podnikatel Amar Abdal Džalíl ze Spojených arabských emirátů, jenž už několik let žije v Barceloně. Tento údajně nejdražší šperk světa, který je zároveň i parfémem, byl vytvářen tři roky a připomíná chrámové vitráže. Společný uzávěr jeho parfémů tvoří zlatá páska, která má evokovat mořskou vlnu.

Šperkaři barcelonského klenotnictví Bagués-Masriera do něj zasadili mimo jiné 345 diamantů, 56 safírů a 26 smaragdů. Cena toho šperku s vůněmi se odhaduje na 1,6 milionů eur, což je přibližně 40 milionů korun. Na ceně je příjemné, že polovinu výtěžku z prodeje má získat místní nadace, která podporuje dětské pacienty v nemocnicích po celém světě.

Ať už vás tyto vůně ohromí, nebo přejdete jejich existenci pouhým mrknutím oka, tak jedna věc se jim upřít nedá. Jsou jednoduše neuvěřitelné, ať už je to složením, exkluzivitou a nebo závratnou cenou. Tak nezbývá než věřit, že se nám někdy poštěstí k nim alespoň přivonět.