Close

Jak se změnil pohled na sex během 50 let?

Zdá se vám, že máte málo sexu? Může to být způsobeno tím, že na sebe příliš tlačíte nebo na sebe s partnerem nemáte tolik času jako dřív. Možností proč váš sexuální život uvadá může být hned několik. Tou nejčastější příčinou je však stres. Co se raději uvolnit a užít si intimitu v její ryzí podobě?

Během posledních 50 let se opravdu odehrálo hodně změn ve společnosti, které ovlivnily obecný pohled na sexualitu. Změnilo se vnímání společnosti na homosexuální manželství. Už je zcela normální, když má dítě dva tatínky nebo maminky. Stejně tak se změnilo vnímání sexuální aktivity u nezadaných. Hláška „sex až po svatbě“ je dnes už jen otřepanou frázi, nad kterou se člověk pousměje.

Být single už neznamená nemít sex

V USA vyšlo z průzkumu, že tamní počet nezadaných dospělých mezi lety 1960 a 2013 vzrostl z 15 % na 28 %. Tedy víc jak čtvrtina dospělých, kteří jsou single, preferují nevázaný vztah.  

Mezi lety 2005 a 2011 provedla profesorka sociologie Paula England průzkum mezi univerzitními studenty. Celých 72 % studentů uvedlo, že během studijních let měli alespoň jednu sexuální zkušenost. Drtivá většina však uvedla, že se zdaleka nejednalo o každodenní záležitost. Z výzkumu také vyplynulo, že 40 % studentů mělo během celé vysoké školy méně než 3 sexuální zkušenosti, ne vždy však šlo o soulož. Pouze 30 % studentů souložilo během vysoké školy alespoň jednou. Z těchto čísel je tedy jasné, že ta část populace, kterou obecně považujeme za sexuálně nespoutanou, je vlastně hodně při zemi.

Jak jsou na tom Češi?

Z výzkumu, který si zpracovat erotický e-shop, vyplynulo, že i Česká populace drží své sexuální choutky na uzdě. Z výzkumu vyplynulo, že 22 % mužů má méně intimních zkušeností, než by si přálo. A 20 % žen vyjádřilo zklamání se svým sexuálním stykem, zdá se jim být nudný a nemají z něj takový požitek, jako muži.

Mýtus jménem sex

Podle Rachel Hills, autorky knihy Mýtus sex, jsme dnes všichni pod značným tlakem, který vyvolávají celospolečenské představy o tom, jaký by měl být náš sexuální život. Například díky vlivu porna nebo romantických filmů, které zobrazují první sex jako něco magického, úžasného, romantického. Nezapomínejme na to, že tohle všechno jsou jen mylné představy, které nám vtloukají do hlavy režiséři nebo marketingové agentury. S reálným životem to nemá nic moc společného.  

Dnes se od sexu očekává mnohé, že bude vášnivý, vzrušující, spontánní, vynalézavý a ultraorgasmický. Představa dobrého sexu je tak silná, až můžeme mít pocit, že selháváme. Rachel Hills také radí, abychom se zkusili od těchto představ uvolnit a užít si sex bez tlaku a zbytečných očekávání.

Zdroj: Yoo.cz