Close

První seriál, kde došlo k lesbickému sexu – propadák, nebo nedoceněný kousek?

První lesbický sex

První díly seriálu Buffy, přemožitelka upírů byly odvysílány v roce 1997. Ač Jossovi Whedonovi nikdo nevěřil a na seriálu pracoval jen s minimálním rozpočtem, podařilo se mu stvořit kultovní seriál. Co jste o samotném tvůrci a seriálu netušili?

Plastické figury i figurky

Leckoho možná napadlo, že Buffy je jen nějaký bezduchý snímek o bodání kolíků upírům do srdce. Mezi tím se někde proplétají hlavní postavy a snaží se přežít. Jenže to je omyl. Každá z postav má svou minulost, své touhy, sny a přání, tajemství nebo strachy. Každý hrdina se vyznačuje svou typickou povahou, která nám napovídá, jak se děj vyvine. A to vše můžete vidět i u vedlejších postav. Hrdinové se navíc vyvíjejí a stárnou, díky čemuž se s nimi mohou ztotožnit jak mladší, tak i starší fanoušci.

Metafora si získala diváky

Použitím metafor se Joss Whedon zavrtal pod kůži mnoha divákům. V seriálu nejde jen o zabíjení. Velkým tématem jsou mezilidské vztahy a problémy každodenního života. Ty jsou vtipnou a nenápadnou formou zakryty právě všudypřítomnými metaforami.

Střední škola v Sunnydale

Během přípravy scénáře ji sám Joss Whedon nazval jako “hororový film”. Kdo si někdy ve škole nepřipadal jako v hororu? Pod tou samou budovou se navíc nachází takzvaná Pekelná brána.

Buffy a přemožitelství

Když se matka hlavní hrdinky dozvěděla o aktivitách své dcery, její první reakce byla: “A zkoušela jsi nebýt přemožitelkou?” Přemožitelství lze přirovnat k homosexualitě, kde rodiče po odhalení svých dětí reagují podobným způsobem. Popíráním, zapřením, snahou o změnu.

Upíři a monstra

Příšery jsou ekvivalentem denních potíží a překážek v životě teenagerů. Ukazují, že problémy mohou být opravdu náročné a na zvládnutí těžké. Přesto má každý problém své řešení.

Absolutní nezájem televizních stanic

Poté, co Joss Whedon napsal scénář a natočil první pilotní díl, chystal se své dílo nabídnout televizním stanicím. Většina z nich však neměla zájem. Buď je nezaujalo téma, nebo měli dojem, že to do jejich kompozice zkrátka nezapadá. Nakonec přemluvili vedení malé stanice WB.

Příliš nízký rozpočet

Joss Whedon se po většinu času musel potýkat s nedostatkem financí, aby seriál mohl natočit. Pro tvorbu hudby například použil pouze dva úryvky orchestrální hudby a zbytek byl nucen dotvořit na počítači a syntezátoru. Hudební kapely, které se v seriálu objevují, jsou opravdové, avšak v té době začínající.

Whedon vystoupil z řady

Joss odmítal vytvořit seriál plný klišé. Příčilo se mu, že malé blondýnky jsou v hororu vždy první mrtvé. Proto do role přemožitelky obsadil drobnou blondýnku. Na scénu přišel s tématy, o kterých se v té době nemluvilo. Bez rozpaků do obsahu děje zakomponoval homosexualitu. Velkým šokem byl lesbický vztah hlavních hrdinek.

Seriál si vysloužil řadu ocenění

  • 2 ceny Emmy
  • 7 cen Saturn
  • 1 cena Hugo
  • Hlavní hrdinka Buffy se umístila na 3. místě v žebříčku 100 největších popkulturních postav 1990- 2010. Před ní byl Harry Potter a Homer Simpson.

Co jste o seriálu netušili?

  • Seriál byl první v americké televizi, který odvysílal scény s lesbickým sexem.
  • Seriál se stal zdrojem vědeckých prací v oborech psychologie, sociologie, filosofie nebo teologie.
  • Joss Whedon plánoval dotočit osmou sérii. Představitelka Buffy však odmítla podepsat smlouvu s tím, že odešla na vrcholu.
  • V originálním znění S5xE5 uslyšíte český jazyk z úst mnichů.

Humorné situace

  • Vzdechy při erotické scéně hlavních hrdinů vytvářel sám Joss Whedon se zvukařkou Cindy. Styděl se o to požádat účinkující herce.
  • Jeden z hlavních hrdinů dostal zákaz posilování od producentů, protože se jim nehodila mohutná figura.