Close

5 nejpůsobivějších budov v Praze – jedinečná příležitost je vidět bez turistů

5 nejpůsobivějších budov v Praze – jedinečná příležitost je vidět bez turistů

Stověžatá a krásná Praha je nejen vyhledávaným cílem pro turisty z celého světa, na své si tu přijdou i milovníci architektury. Které budovy patří mezi ty nejpůsobivější? Kochejte se, přinášíme 5 nejkrásnějších architektonických skvostů hlavního města České republiky. Nenechte si ujít možnost užít si krásy Prahy bez turistů a zbytečných front.

Ginger and Fred

Oficiální a původní jméno stavby bylo Nationale Nederlanden Building, nyní je však budova známá pod názvem Tančící dům nebo také Ginger and Fred. Pojmenovaná je podle tvaru obou věží – inspirací pro název se stal slavný americký taneční pár z meziválečného období – Fred Astair a Ginger Rogersová.

Za návrhem působivého projektu, který byl dokončen v roce 1996, stojí architekti Vlado Milunić a Frank O. Gehry. Jedinečnou budovu najdete na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Zatímco mužskou část představuje cementová věž, která je završena kovovou konstrukcí přezdívanou Medusa, ženská věž je postavena ze skleněných a zakřivených sloupů, které jí dopřávají křivky, typické pro něžné pohlaví. Stavba sice není zcela volně přístupná veřejnosti, avšak v nejvyšším patře je možné navštívit restauraci Ginger & Fred. Tanečnice s doprovodem je fotogenická nejen zvenčí, za zvěčnění jistě stojí také výhled na Vltavu ze zmíněné restaurace.

Žižkovská dominanta

Další architektonické dílo, které rozhodně stojí za zmínku. I za návštěvu. Známá televizní věž Tower Park Praha je navržená ve stylu strukturálního expresionismu. Se svými 216 metry je navíc nejvyšší stavbou metropole. Dominanta Žižkova umožňuje 360° vyhlídku na Prahu z výšky 93 metrů. Kromě relaxačního patra se ve věži nachází také restaurace s prvotřídní gastronomií. Dílo z 80. let s podpisy autorů V. Aulického a J. Kozáka později doplnily nepřehlédnutelné sochy obřích lezoucích miminek z rukou českého umělce Davida Černého.

Klenot mezi divadly

Novorenesanční budova od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi. Kdo by neznal Národní divadlo? Nejde jen o významnou kulturní, ale také architektonickou památku. Národní divadlo je v provozu od června roku 1881 a do dnes patří mezi přední česká pódia. Architekt smíchal klasické rakouské plány s elegantními italskými detaily. Národní divadlo ohromí nejen při pohledu na exteriér stavby. Bohatě zdobené interiéry v sobě snoubí zlato, český krystal a černý mramor.

Gotická kráska

Patří k nejpůsobivějším gotickým stavbám světa – Staroměstská mostecká věž, byla vybudována spolu s Karlovým mostem podle návrhu Petra Parléře Karlem IV. v polovině 14. století.

Věž bohatě zdobí části starých fresek a socha sv. Víta, ochránce mostu. Vítězným obloukem procházeli čeští králové na své korunovační cestě. Ani tady návštěvníci nepřijdou o možnost návštěvy vnitřních prostor věže, kde na ně dýchne historie. Z ochozu se nabízí okouzlující romantický výhled.

Největší a nejvýznamnější pražský chrám

A konečně největší kostel v zemi – Katedrála sv. Víta, ohromující příklad gotické architektury. Chrám se nachází v areálu Pražského hradu a v roce 1344, kdy byl postaven, patřil dokonce mezi největší stavby v zemi. Hlavní věž kostela dosahuje výšky 96,5 metrů. Místo je významné z hlediska architektury i historie. Kromě bohoslužeb se zde konaly také korunovace českých panovníků a panovnic. Ve svatovítské katedrále jsou uloženy ostatky svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám byl plně dostavěn až ve 2. polovině 19. století. Interiéry dýchají posvátnou atmosférou, kterou pomáhá dotvářet bohaté zdobení. Zkrátka dechberoucí.

Udělejte tento rok změnu a místo dovolené strávené na pláži vyrazte objevovat skvosty naší vlasti. Kdy jindy se nám naskytne příležitost vidět krásy města bez davů turistů.