Close

Pořiďte si nestárnoucí krásku z řady TON

Nábytkářská firma Ton vyrábí ručně ohýbaný nábytek již po generace. Její začátek však datujeme od roku 1861 po rozdělení s vídeňskou záštitou Thonet. Jejich technologie se však i nadále vyvíjí dál a inspirují se současnými trendy designu. Židle a stoly jsou tak zaručenou kvalitou na trhu a to nejen díky inovativním tvarům. V široké škále výrobků naleznete jídelní židle, barové židle a v neposlední řadě také stoly.

Zrodila se mladší sestra č.14

Psal se rok 1859 a TON právě zahájil výrobu ohýbaných židlí, současné pracovní postupy se od těch původních však příliš neliší. Pracovníci napařené bukové kulatiny i v dnešních dobách ohýbají ručně s pomocí formy a speciální pásnice, která brání prasknutí dřeva. Dalším fascinujícím faktem se stává to, že tato značka dosud prodala thonetek na osmdesát milionů kusů.

Důvodem jejího úspěchu je v dnešní době samozřejmě libozvučné jméno, kvalita a vytříbený design. Ve svých začátcích tomu však nic nenaznačovalo. Ton židle č.14 byla velmi úspěšná díky snadné rozložitelnosti a stala se velmi oblíbenou kavárenskou židlí, dokud se na trhu neobjevil inovativnější design v podobě židle č.18, která byla navržena již o mnoho let dříve vídeňskou stranou.

Vítězství křivek nad demontovatelností

Ton židle č.18 byl navržen již v roce 1876, její prodej byl obnoven až po úspěchu mladšího modelu. Její funkční prvky podporují zádovou opěrku, která prochází ručně vytvořenými ohyby, který kopíruje vnější linii opěráku. Byla zachycena na řadě expresionistických maleb a doposud inspiruje další generace designérů. Její barevné variace se však pohybovali pouze na škále přírodních materiálů od světlého buku až po tmavý mořený buk. Čerstvou novinkou na trhu je jarní kolekce, která se nese v pastelových odstínech. Dostupné barvy jsou například mint, baby pink, královská modř, písková žlutá a mnoho dalších.

Židle TON sbírají celosvětové ocenění

Česká dřevěná židle Merano, z továrny TON, získala hned čtyři prestižní ocenění. A není jediným výrobkem z českého TONu, který sbírá ceny. Hned další dva modely židlí získaly světové uznání.

Titul Good Design 2013 získala “tramvajová” židle Tram od rakouského návrháře Thomase Feichtnera a “pérovací” židle Mojo od slovenského designéra Michala Riabiče. Model Tram mimo jiné získal také ocenění German Design Award Nominee 2014  a Interiro a Interior Innovation Award Selection 2014.

V čem jsou tyto židle unikátní?

Židle TON se vyznačují především technologií starou přes 150 let, což je nejvíc viditelné u modelu Tram. Který ne náhodou připomíná sedačku ze starých českých tramvají.

Mojo je naopak první celodřevěná samonosná židle, která vám dovoluje se pohupovat. Pérování a houpání prý podle psychologů pomáhá stimulovat mozek a zklidní mysl. Doporučujeme si ji pořídit hlavně do kanceláře a zasedacích místnosti.