Close

Chcete mít útulnější domov? Vybavte si ho ve skandinávském stylu!

Jak vypadá bydlení v severském stylu

Ačkoliv se skandinávský neboli severský styl drží v popředí bytového designu již nějakou dobu, jeho popularita stále neklesá, ba naopak prudce stoupá. Důvodů, proč tomu tak je, existuje hned několik a my vám je moc rádi prozradíme. Upozorňujeme ale předem, že tento styl je vysoce nakažlivý a váš domov zasáhne ještě dříve, než se stihnete z okouzlení vzpamatovat!

Kde se vzal, tu se vzal…

Jak již sám název napovídá, přišel k nám ze skandinávských zemí, kde po většinu roku vládne nevlídné počasí doprovázené neústupným šerem. Překvapivé pro vás může být zjištění, že vůbec nepůsobí chladně nebo nepřívětivě. Obyvatelé ze severu si totiž zakládají na přírodních materiálech, dostatečném osvětlení a všudypřítomných polštářcích a chlupatých dekách. Bydlení tak okamžitě působí hřejivěji a láskyplněji. A jelikož tento styl v interiéru využívá určitých barev, lze ho jen stěží zaměnit za jiný.

Svůj podíl na jeho vzniku jistě mají i světově známí severští návrháři a designéři, kteří právoplatně patří mezi elitu. Za celosvětové rozšíření a cenovou dostupnost může také švédská firma nábytku Ikea, jejíž sortiment je z převážné části inspirován právě severem.

Při vybírání nábytku se zaměřte na jednoduché a čisté linie

Pokud si chcete vytvořit bydlení ve skandinávském stylu, mějte na paměti, že jeho kouzlo tkví v minimalismu, jednoduchosti a spojení funkčnosti a maximální praktičnosti. Elegantní design se promítá do každičkého kusu nábytku, pro nějž jsou typické rovné linie a subtilní tvary. Díky tomu bude místnost vypadat otevřenější a prostornější. Tmavá zákoutí prakticky zaniknou a nahradí je světlo a harmonie.

Severský styl hojně využívá světlých barev a přírodních materiálů

Vzdušnost a otevřenost prostoru ještě více umocňují světlé, neutrální a pastelové barvy, které naplňují místnost od podlahy až ke stropu. Stěžejní barvou je bílá, jež působí vzdušně, prostorně a výborně odráží světlo. A aby interiér nevyvolával pocit chladu, může být tato hlavní barva doplněna o jemné odstíny béžové, šedé nebo krémové. Sem tam prostor prozáří i žlutá nebo světlá pastelově modrá, a to především ve formě dekorací.

Pro ozvláštnění interiéru a narušení předvídatelné monotónnosti můžete využít i industriálních bytových doplňků, které jsou většinou charakteristické viditelně kovovým, kontrastně černým provedením. Skvělým příkladem, jak tyto prvky v interiéru použít, jsou osvětlení a lampy, třeba lustr ze změti černých drátů, visící ze stropu na dlouhém černém kabelu.

Navzdory jednoduchosti umí ale takové bydlení působit vřele a hřejivě. Jak je to možné? Je to tím, že hojně využívá přírodních materiálů, pletenin, kožešin, kamenin a lněných textilií. Z přírodních materiálů je nejpoužívanější dřevo, většinou ve světlých barvách. Na hrubě opracovaném dřevěném nábytku jsou suky předností, nikoliv nedokonalostí.

Nebojte se kombinace tradičních materiálů s těmi moderními

I když byste měli při zařizování dbát na kvalitu a výběr masivního dřeva, nemusíte se obávat ani kombinace dřevěného nábytku s plastovým. Ukázkovým příkladem pro vás mohou být jídelní plastové židle se dřevěnýma nohama. Dosáhnete tak vyváženosti a osobité rozmanitosti, díky čemuž se vám skandinávský styl jen tak neokouká.

Podobně můžete zkombinovat úplně nový nábytek s retro a vintage kousky. Ke dřevěnému stolu postavte polstrovaná moderní křesílka, noční stolek v ložnici nahraďte špalkem a do předsíně dejte bíle natřenou starou komodu. Zub času se může projevit i na zvolených doplňcích. Neutrální vzhled každé dekorace či nábytku se postará o to, aby se zdánlivě nehodící se věci vzájemně doplňovaly.

Útulnější a hřejivější domov vykouzlí svícny a lucerničky

Přestože má skandinávský styl rád čisté plochy bez zbytečných lapačů prachu, několik dekorací je pro něj přece jen typických. Například kovové lampy, dřevěné lucerničky, vysoké a široké svíčky a svícny ze skla, to vše umístěné sporadicky po podlaze, na komodách, v koutech místnosti nebo na policích. Intimní světlo ze svíček celý prostor prohřeje a zútulní.

Stejně tak nemusíte šetřit ani nejrůznějšími prošívanými přehozy, kožešinami, dekami nebo po gauči poházenými polštáři. Vše samozřejmě opět z přírodních materiálů a v neutrálních světlých barvách. Na konferenčních stolcích nechybí ani dřevěné misky, okrasné dózy na drobnosti nebo průhledné skleněné vázičky s lučními květinami a větvičkami. Své oblíbené fotografie, nejlépe v černobílém provedení, zarámujte do dřevěných nebo černých rámečků různých velikostí a vytvořte z nich na zdi koláž. Některé můžete dokonce postavit na zem nebo opřít o zeď.

Na závěr je třeba zmínit, že skandinávský styl může mít více podob. Někdy spoléhá především na čistotu a prostý minimalismus, jindy je více hravý a veselý. Jakému dáte přednost, záleží jen na vás. Jen nezapomínejte na to, že je důležité, aby vám interiér vyhovoval a ne pouze hezky vypadal.

Tip: K modernímu a útulnému domovu patří i příjemné ovzduší a teplota. Vyzkoušejte větrací systémy s rekuperací od společnosti Zehnder.