Close

Co se chystá v Norsku: moderní vyhlídka s pozorováním velryb

Vyhlídka na pozorování velryb

Na severu Norska vyroste koncepčně jedinečná atrakce s možností pozorování majestátních velryb přímo z břehu. Atraktivní stavba ve tvaru velrybí ploutve dokonale naváže na výjimečné okolí. Projekt vyhrála dánská architektonická kancelář Dorte Mandrup.

Zvítězil návrh dánského studia

Působivé vizuály projektu The Whale naznačují, jak velkolepá atrakce bude – přiláká tak místní i turisty. Stavba se bude prolínat se skalnatou pobřežní krajinou nedaleko města Andenes, které je označováno za jednu z nejlepších lokalit pro pozorování kytovců. Návrh dánského studia Dorte Mandrup zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, jejímž cílem bylo vytvořit povědomí o ochraně velryb a jejich přirozeného prostředí – je to totiž právě Norsko, kde je stále umožněn komerční lov některých druhů velryb.

Unikátnost v projektu tví v jeho umístění – starověká pobřežní krajina je již sama o sobě působivá, stavba však nijak nenaruší její ohromující vyznění. Naopak – střecha, která je téměř organicky zakřivená, vyniká díky pokrytí patinou kamenů, které se spojí s všudypřítomným mechem. Tak The Whale jemně a nenásilně splyne s okolní syrovou přírodou. Obří zakřivená střecha bude navíc výchozím bodem pro panoramatický výhled na moře.

Interiér v souladu s přírodou

Svůj záměr přiblížit lidem velryby, mořský život a krajinu však splní také vnitřní prostory projektu.  Velkorysé výstavní prostory budou obsahovat především umělecká díla sovisející s velrybami. Návštěvníci se budou moci kochat stálou expozicí nebo navštívit kavárnu či obchod. Interiér podle zveřejněných vizuálů vynikne minimalistickou paletou materiálů, jako jsou dřevo a beton. Zachovány by však měly být také přírodní kameny, které by měly být zapuštěny do podlahy.

Projekt by měl být zpřístupněn a otevřen v roce 2022.  Návrh na podobu skalnatého pobřeží vyhrálo studio zaslouženě. Tvůrci soupeřili s dalšími neméně nadanými 37 týmy včetně BIG, Snøhetta či Reiulf Ramstad. Dorte Mandrup je stejnojmenné studio dánské architektky Dorte Mandrupové, založené v roce 1999 v dánském Kodani. Mezi další nedávné projekty ateliéru patří návrh na nejvyšší věž v západní Evropě a dokončení památkového centra, které obepíná válečný bunkru z druhé světové války.

Foto: https://www.dezeen.com/