Close

Domov na míru od Turato Architects: ryze soudobá rezidence s neobvyklým bazénem

Turato architecture

Atraktivní lokalita se pro manželský pár s dětmi stala místem pro stavbu letního domu snů. Moderní sídlo na ostrově Krk jim však natolik učarovalo, že se zde rozhodli usadit natrvalo.

Geometrie a originalita

Moderní letní sídlo ve vesnici Risika na chorvatském ostrově Krk disponuje designem, který je nasáklý geometrií a originalitou. Stavba rozhodně nezapadá mezi tradiční místní architekturu – naopak se stává pozoruhodným a nadčasovým klenotem krajiny. Zatímco primárně byla rezidence určena jako letní vila, nakonec se tu mladá rodina rozhodla usadit a do městského bytu se již nevrátila.

Propracovaná chorvatská architektura

Za stavbou domu stojí chorvatský architekt Idis Turato, který při plánování a výstavbě zajímavých projektů zúročuje své dlouholeté zkušenosti. Díky 25 letům v oboru je výsledek jeho práce dokonale propracovaný – objevuje se zde nepřehlédnutelná geometrie téměř skulpturálního stylu. Za zmínku stojí nejen ohromující výhled na okolní krajinu a moře, ale také čistá minimalistická elegance s doteky moderních materiálů.

Interiér o rozloze 400 metrů čtverečních

Čtyřčlenná rodina má pro život k dispozici téměř 400 metrů čtverečních. Kromě bohatého vnitřního prostoru, na interiér navazují prostorné terasy a celkově příjemný exteriér. Po vstupu do vily je možné z přízemí vystoupat po schodech do obytné zóny, který plynule ústí v jídelní kout s terasou, jíž dominuje jedinečný bazén. Ten se stává unikátním maskotem sídla, které stráží jako nepřehlédnutelný umělecký skvost – je totiž navržen jako součást betonového sloupu.

Kromě promyšleného navrhování exteriéru se architekt a designér věnoval také detailům, které proplouvají napříč interiérem, jehož součástí jsou také pracovna, tři ložnice s vlastními koupelnami a otevřená schodištní galerie, která přináší další velkorysý výhled z domu.

Prostory jsou protkány jednoduchým moderním stylem s nepřehlédnutelnými prvky, dodávajícími místu osobité vyznění. Stylové kovové sítě namísto tradičních zábradlí nebo špalky jako noční stolky – pro maximálně přírodní doteky dřeva. Dřevěné jsou také masivní podlahy, které umírněně proteplují hřejivé zvířecí kůže. Všechny detaily pak spojuje omamné denní světlo, které zajišťují všudypřítomná široká okna. Pro světelný komfort během večera je dům vybaven centrálními světly, které doplňují vkusné stojací lampy. Celkové dojmy nakonec vyznívají do ryze soudobého, avšak vřelého prostoru, který rozhodně patří mezi mistrovské kousky Turato Architects.

Foto: designboom.com, Ivan Dorotić