Close

Jak feng-šuej ovlivňuje kvalitu vašeho bydlení a přispívá k vnitřní spokojenosti

Feng-šuej

O feng-šuej (feng-shui) již bylo napsáno mnohé. Často se s ním setkáte při zařizování nebo rekonstrukci domu. Současní architekti na učení starověké Číny hodně dají. Víte, co vám může být prospěšné a co naopak škodí? Podívejte se, jak energie feng-šuej mohou ovlivnit váš život.

Co je základem feng-šuej?

Učení se opírá především o tok energií v prostoru, který obýváte. Každý předmět u vás doma, od nádobí, potravin a oblečení přes elektroniku po hračky a nábytek, má svůj specifický náboj. Energie na vás působí, ať už si to uvědomujete, či ne.

Očista prostoru

Pokud chcete energie ve svém domově harmonizovat, musíte prostor dobře očistit. Energie se totiž během dne zachycují ve zdech a na površích všech předmětů. Těmi nejsilnějšími energiemi jsou vaše vlastní emoce, a jde-li o emoce negativní, pak je jasné, že na vás budou negativně působit i nadále. Proto povrchy nábytku často otírejte, včas perte prádlo, myjte nádobí a dbejte o uklizené bydlení.

Co mohou způsobit nevhodné energie?

Feng-šuej se podepisuje na všech aspektech života: financích, rodinných vztazích, partnerství nebo manželství, na zdraví, úspěchu v práci, osobním rozvoji nebo vaší chuti cestovat a poznávat nová místa. S narušeným tokem energií přichází zhoršené zdraví, častější hádky s bližními, finanční potíže a třeba i vyhazov z práce.

Pozor na maličkosti

Feng-šuej se skrývá v maličkostech. Každý drobný střípek je součástí velkých sil, působících na váš dům i na vaši osobu. Zásadní roli hraje například směr postele, umístění pracovního stolu, motivy obrazů v jednotlivých místnostech, dekorace, úroveň nepořádku, ale i velikost úhlu, pod kterým otevíráte dveře. Všechno má svůj důvod.

Jak by měl vypadat prostor podle feng-šuej?

Nechte si jen to, co vás opravdu těší, a zbavte se všeho, co je vám vnitřně nepříjemné. Rozhodně si nenechávejte žádné předměty, z kterých máte špatný pocit. Prostor podle feng-šuej je především uklizený a čistý, oproštěný od všeho nepotřebného, rozbitého a nemilovaného. Každá věc tu má své místo. Nábytek je rozmístěn s ohledem na tok energií a prostor není přeplněn dekoracemi. Místnosti jsou prostorné, vzdušné a dobře prosvětlené.

Jaké jsou nejčastější chyby?

Sezení zády do místnosti, nebo ke vchodu

Jestli máte pohovku, židle nebo pracovní stůl umístěný zády do místnosti, pouštíte do svého života strach a nejistotu. Ideální je posezení postavit zády ke stěně.

Postel umístěná nohama ke dveřím

Nohama napřed. Tak se kdysi vynášeli nebožtíci. Proto svou postel tímto způsobem rozhodně nedávejte.

Ostré hrany nábytku

Rohy jsou symbolem temperamentu, ale mohou napáchat i mnoho škod. Zkuste si pořizovat nábytek s oblými křivkami. Máte-li ostré hrany u postele, zajistěte, aby vaše lůžko opticky nedělily.

Sušené květiny

Představují mrtvou energii a ochuzují prostor o pozitivní emoce.

Zrcadla a příliš mnoho květin v ložnici

Zrcadla narušují spánek a mohou do vašeho života přivést nevěru. Rostliny naopak energii odčerpávají. Je-li vaše ložnice malá, rostliny z ní odstraňte úplně.

Dělená zrcadla

Vyhněte se zrcadlům složeným z několika částí. Ta do vašeho života přivádí bolesti hlavy a migrény.

Se zrcadly vůbec opatrně a dbejte také na přírodní materiály

V kultuře feng-šuej jsou zrcadla velmi mocným nástrojem. Než se nějaké rozhodnete někam pověsit, ujistěte se, že vámi zvolené místo je to pravé. Zároveň dbejte na to, aby vybavení vaší domácnosti bylo pokud možno z přírodních materiálů. Ať jde o nábytek, doplňky nebo kuchyňské potřeby, snažte se volit přírodní a kvalitní kousky ze dřeva, skla, kovů a různých druhů tkanin.