Close

Mega recenze Money Heist – udržel seriál rozjetý vlak napětí i napotřetí a kdy se dočkáme čtvrté řady?

Money Heist

Španělé patří jednoznačně k filmařské špičce, a to jak v oblasti filmů, tak seriálů. Důkazem toho může být Špatná výchova, Faunův labyrint nebo Élite (španělská verze Gossip Girl) nebo La casa de papel, na kterou jsme se zaměřili dnes.

Tahle loupežnická série přišla poprvé na obrazovky Netflixu v roce 2017 a pořádně zamávala nejedním fanouškem Dannyho parťáků. A byť se nestala nejsledovanější sérií roku, tou byla nová řada Stranger Things, obsadila úctyhodnou druhou příčku, což je na neanglicky mluvící seriál pořádná bomba!

Pro ty, co seriál minuli obloukem

Patříte-li mezi opozdilce, kterým tenhle seriál unikl, máme pro vás stručný úvod do děje, který vás třeba inspiruje k tomu, abyste La casa de papel dali šanci.

Ve zkratce se jedná o skupinku čítající osm extrémně nadaných lidí, které dá dohromady geniální mozek Álvaria Morteho (v seriálu Profesor). Ten se posledních x let svého života nezabýval ničím jiným, než plánováním největší loupeže ve španělských dějinách.

Loupežnická hra kočky s myší…nebo ne?

Už od první epizody se postavy tradičně rozdělí na dva týmy, lupiče X policii. A byť se může na první pohled zdát, že se bude jednat o klasickou vyjednávací hru, kde policie plní funkci „pomáhat a chránit“ a lupiči jsou ti zlí, co patří za katr, během několika minut se ukáže toto zdání jako mylné.

Jakmile se seriál rozjede, a nebojte se, nebude to trvat příliš dlouho, užijete si ukázkovou podívanou v podobě hry kočky s myší (nebo myši s kočkou?). V tomto případě si nikdy nebudete jistí, kdo má z výše uvedených týmů navrch, což z La casa de papel dělá unikátní příběh plný vzrůstající nervozity, kreativních zvratů a skvěle vybudovaného napětí od začátku do konce.

Hodně muziky za málo peněz

Velkou pochvalu si zaslouží tvůrci, kteří za málo peněz vytvořili dílo, kterému nechybí skvělé herecké výkony, zajímavě vybudované charaktery a komplexní příběh, který se uzavírá v druhé sezóně.

Pomyslnou třešničkou na oslavném dortu je už jen fakt, že se celý seriál točí kolem jedné budovy a jediné „odlehčení“ přináší flashbacky, díky kterým postupem času odhalujete vztahové vazby a motivy jednotlivých postav seriálu.

Závislost, která vydrží až do konce

Ač je to trochu neuvěřitelné, první dvě série La casa de papel rozbouřily nudné seriálové vody a přinesly vše, po čem divákovo srdce touží – akci, sofistikovanost, napětí a dobře postavený příběh, který má hlavu a patu.

Sice se vám u něj nebude kroutit žaludek jako u Stranger Things nebo 13 Reasons Why, ale buďme k sobě upřímní – je to pokaždé třeba?

Co přinesla 3. série

Posuňme se nyní o pár seriálových let dopředu a pojďme se podívat na to, co přinesla třetí série, která se na obrazovky dostala 19. 7. 2019.

Jestli nás předchozí dvě sezóny učily milovat peníze, tak třetí se rozhodla, že nám vtluče do hlavy, že přátelství a soudržnost je nad zlato. Může za to samozřejmě děj, který nás postaví před zajatého parťáka z bývalého týmu lupičů, kvůli kterému se původní postavy spojí a za pomoci jejich přirozeného nadaní, se budou snažit dostat ho ven.

Příběh spoléhá na šarm původních postav

Tvůrci La casa de papel se v nové sérii rozhodli těžit z vybudovaného vztahu mezi divákem a jednotlivými postavami a nutno přiznat, že udělali dobře.

Stejně jako v předchozích epizodách, i zde se objevují postranní flashbacky, které vás posílají do minulosti a dávají nostalgicky přičichnout tomu, co jste na Money Heist milovali.

A byť se jedná už o třetí sezónu, stále přináší něco nového – něco, co vás utvrzuje v tom, že jste se rozhodli sledovat ten správný seriál. Občas se dokonce stane, že výše zmíněné flashbacky působí zajímavěji než příběh odehrávající se v současnosti.

Nové tváře potěší, ale moc se o nich nedozvíte

Kromě stálic, které září napříč celým seriálem, budete mít možnost seznámit se hned s třemi novými postavami. A byť se jedná o zajímavé osvěžení, nemají jednotlivé postavy mnoho prostoru k sebevyjádření. Během sledování jednotlivých epizod se tak občas přistihnete s mírnou frustrací, že vám chybí informace a původní touha oblíbit si nováčky se zde rozhodně nekoná.

Rychlé tempo na úkor děje

Svou vinu na tom má i rozjeté tempo, které nabízí rychlejší spád věcí, ale rozbijí koncept původních sérií, které stavěly především na poctivě vybudovaných postavách a vztazích mezi nimi. Rychlost si ale nese ještě jeden nešvar, který bije do očí víc než kdy dřív. Jedná se o logické nesrovnalosti, kterých jste si sice mohli všimnout i dříve, ale tentokrát do nich narazíte i kdybyste šli poslepu. 

Shrnuto a podtrženo

La casa de papel se v třetí sezóně rozhodl vyjet z původního příběhu a posunout se do nové, neznámé krajiny. Díky tomu se nemusíte bát zbytečně natahovaného děje (tímto zdravíme The Walking Dead nebo HIMYM), ale dostanete porci osvěžení, která staví na kvalitně vybudovaných základech.

Původní postavy jsou stále zajímavé a skrz flashbacky se o nich dozvíte zase o něco více. Nováčci vyloženě děj neshazují, ale kvůli mizernému fokusu si k nim najdete cestu jen stěží, což je podle nás velká škoda.

Třetí série sice nepřináší vytřeštěné oči a spadlou čelist, to jen v případě do očí bijících logických nesrovnalostí, ale stále se řadí mezi kvalitní sousto, které budete sledovat s mnohem větším nadšením než Ordinaci v růžové zahradě.

Čtvrtá série se blíží

Těšíte se na návrat epické show? My také. Už 3. dubna 2020 se dočkáme další série.

Někteří herci po natáčení 4 série zveřejnili fotografie na Instagramu, z jejich titulků se zdá, že čtvrtá série bude poslední sezónou Money Heist. Netflix však oficiálně nezveřejnil, zda bude opravdu čtvrtá série tou poslední.