Close

Tip na víkendový road trip po Rakousku: Kde se najíst a kam se rozhodně podívat?

Rakousko

Rakousko máme prakticky za rohem, a proto by byla škoda tuto krásnou zemi nenavštívit. Spojuje v sobě totiž divokou přírodu, malebnou architekturu a vynikající gastronomii, díky čemuž se jedná o perfektní volbu třeba pro prodloužený víkend. I když většina lidí zde vyráží především za zimními sjezdovkami, i v létě má Rakousko nepopsatelné kouzlo. 

V tomto článku vám přinášíme tip na kratší road trip (třeba na prodloužený víkend). Dozvíte se, do jakých měst vyrazit, co zde ochutnat a na jaká fotogenická místa rozhodně nezapomenout. 

Hallstatt: Na chvíli jako v pohádce

Při výletu do Rakouska rozhodně nemůžete vynechat pohádkové místo – obec Hallstatt. Nachází se bezprostředně u Halštatského jezera a společně se Solnou komorou a pohořím Dachstein jej najdete na seznamu Světového dědictví UNESCO

Celou obec projdete během chvilky (pokud se nebudete příliš často zastavovat a kochat se tou nádherou). Dá se totiž říct, že ji tvoří prakticky jen jedna velká ulice doplněná o nejrůznější obchody, restaurace a kavárničky. Na Halštatském jezeru si můžete půjčit loďku a vychutnat si pohled na okolní architekturu a přírodu ještě z trochu jiného úhlu pohledu. 

Samozřejmě je potřeba počítat se spoustou turistů s fotoaparáty v ruce. My doporučujeme návštěvu spojit s:

  • Procházkou na vyhlídku World Heritage View Point
  • Obědem v Gasthaus Koppenrast, kde najdete klasický Schnitzel i čerstvé ryby
  • Kávou a zákuskem v Cafe Bakeries Maislinger

Salzburg: Město Amadea Mozarta

Přibližně 70 km od Hallstattu se nachází město Salzburg, ve kterém se narodil světoznámý hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Najdete zde spoustu historicky významných míst a také restaurace a kavárny, v nichž můžete ochutnat místní dobroty.

Největší dominantu tvoří pevnost Hohensalzburg, kam se lze dostat buď pěšky, nebo se nechat vyvézt lanovkou. Z tohoto místa se vám naskytne úchvatný výhled na celé město a nejbližší okolí. Vynechat byste rozhodně neměli ani Mozartův rodný dům.

A pokud vás po celém dni přepadne chuť na něco dobrého, doporučíme vám dvě krásné kavárny:

  • Café Bazar s typickými rakouskými dezerty a výbornou kávou
  • Café Tomaselli – tradiční kavárna, kterou navštěvoval dokonce i samotný Mozart

Nixenfall: Vodopád s křišťálově čistou vodou

Přibližně 50 km od Salzburgu najdete malou obec Weißenbachu am Attersee, odkud můžete vyrazit na výlet ke krásnému vodopádu Nixenfall. Jedná se o nenáročnou trasu, kterou pohodlně zvládne celá rodina (i s kočárkem). 

Samotný vodopád je vysoký přibližně 50 metrů a podle legendy zde žije vodní panna. Vodopád je opravdu impozantní a na první pohled si vaše srdce získá díky křišťálově čisté vodě. 

Zell am See: Odpočiňte si u jezera

A jakmile již budete mít fyzické aktivity dostatek a zatoužíte pouze po relaxu s knížkou, můžete se přesunout do městečka Zell am See. Jedná se o významné turistické centrum Rakouska, jelikož nabízí dostatek vyžití pro letní i zimní dovolenou. 

Leží u Zellského jezera, a proto se zde můžete i vykoupat. Voda je však spíše pro otužilce (většinou v létě nedosahuje ani 20 stupňů). Na druhou stranu je však krásně čistá. 

V městečku najdete spoustu restaurací a kaváren. My můžeme jedině doporučit restauraci v Eva Hof Lakeside Suites s úchvatným výhledem na jezero. Večeře při západu slunce zde má to opravdové kouzlo.
A protože k Rakousku bezpochyby patří také jablečný štrůdl podávaný s vanilkovou omáčkou, můžete jej ochutnat třeba v místním hotelu Bellevue, jehož součástí je i špičková restaurace.