Close

Kde se vzal celosvětový fenomén jménem džíny?

Kde se vzal celosvětový fenomén jménem džíny?

Džíny jsou dnes velmi známým a oblíbeným kouskem v dámských i pánských šatnících. Málokdo ale ví, co k výrobě džínů vedlo. Prozradíme vám, jak se džíny přes všeobecný odpor dostaly do povědomí veřejnosti.

Roztrhané americké kapsy

Američtí zlatokopové měli jeden obrovský problém. Neustále se jim vytrhávaly kapsy jejich tehdejších pracovních kalhot. V té době se v San Franciscu pohybovali dva pánové. Levi Strauss, tehdejší obchodník s látkou, a Jacob Davis, který získal první zakázku na pevné kalhoty. Tehdy se psal rok 1870, když oba pánové spojili své síly. Jacob Davis navrhnul zcela nové pracovní kalhoty a Levi Strauss zaplatil výdaje na patent. Ten byl schválen v roce 1873.

Pásové montérky

První džíny byly tehdy známé jako pásové montérky. Nejznámější model džínů nese název “501”. Kalhoty byly vybaveny poklopcem na knoflíky, malou kapsou na hodinky, jednou větší kapsou na zadku a nýty na připevnění šlí. Aby nedocházelo k trhání kapes, Jacob Davis připevnil na jejich okraje nýty, jak je známe dnes. Původní cena těchto kalhot činila 1 americký dolar a během let se prodalo přes 4 miliardy kusů.

Stejné kalhoty, odlišné názvy

Během vývoje riflí se setkáváme s množstvím rozličných názvů.

  • Texasky – podle kovbojů a jezdců rodea, kteří si kalhoty taktéž oblíbili
  • Rifle – především východoevropský výraz
  • Džíny – podle italského Bleu de Genes, tedy Janovská modř. Barva a tkanina má svůj původ právě v italském Janově.
  • Montérky – prvotní název

džíny typu texas
Texasky

Džíny se neustále vyvíjejí

Mezi americkými zlatokopy si pásové montérky získaly obrovskou oblibu. Byly odolné a velmi pohodlné. Až ve 20. letech 20. století přišla firma Lee s novým nápadem. Začala vyrábět tytéž kalhoty se zipovým poklopcem, který byl mnohem praktičtější.

Zajímavost

Firma Lee byla potravinářská společnost. O výrobě oblečení nikdo nepřemýšlel. Až v okamžiku, kdy zaměstnanci neměli vhodný pracovní oděv, vznikla myšlenka, že si firma Lee vyrobí pracovní oděvy sama.

50. léta jsou symbolem džínů

V 50. letech 20. století šokovali veřejnost Marilyn Monroe a James Dean. Oba v tehdy pracovních kalhotech vystoupili ve filmu. Tímto krokem se džíny značně proslavily, neboť chování herců bylo zcela nevídané. Do popředí se dostává firma Wrangler, která se později stává hlavním výrobcem džínů právě pro kovboje a jezdce rodea. Nezahálela ani firma Lee, která se zasloužila o vznik prvních ¾ riflí a džínů v černé barvě. V roce 1948 vznikly první evropské džíny, a to na kontě firmy Mustang. Ta později na trh uvedla první strečové džíny.

Zajímavost

V 50. letech se džíny mnohem častěji objevovaly v šatnících mladých lidí. V Americe bylo nošení riflí považováno za rebelii. Každý, kdo je nosil, nesměl vstoupit do budovy některých škol, restaurací nebo divadel.

60. léta jsou džínům více nakloněna

V 60. letech se džíny staly standardním kouskem oděvu. Za tento úspěch vděčíme zejména mladé generaci, která s nošením džínů na veřejnosti začala. Vznikají první nové střihy. Patří mezi ně známé “zvonáče”. Svou oblibu si získaly především u hnutí Hippie. “Květinové děti” své kalhoty rády zdobily nášivkami, nažehlovačkami nebo různými kamínky.

70. léta ve jménu punku

Roztrhané džíny jsou symbolem punkového hnutí v Anglii, které proběhlo v 70. letech. Ironií je, že právě v této době se džíny dostaly i do tehdejšího socialistického Československa. Rifle, pochopitelně neroztrhané, se daly pořídit pouze v obchodech Tuzex.

Propagace 80. let

V 80. letech docházelo ke vzniku reklam a propagačních kampaní. Mezi nejznámější reklamy té doby patří šot od firmy Calvin Klein. Džíny získávají nové střihy a designy.

S jakými střihy se můžete setkat?

V současnosti se setkáte s velkým množstvím střihů. Některé mají dlouhou historii, jiné jsou novým módním výstřelkem.

  • rovné
  • skinny
  • slim
  • boyfriend
  • “zvonáče”
  • mom jeans (známé jako “mrkváče”)
  • zcela volné plandavé džíny