Close

Fenomén jménem Banksy – umělec, který by neměl uniknout vaší pozornosti

Balloon Girl

Jeho díla zná celý svět, jeho tvář a pravou identitu nikoliv. Anonymita hraje v Banksyho prospěch, graffiti je koneckonců nelegální. Existuje řada spekulací, kdo se ve skutečnosti skrývá pod úderným pseudonymem, a čas od času se vynoří nová. V poslední době se novináři přiklání k teorii, že se jedná o bristolského umělce Roberta Gunninghama.

Dosud však žádné jméno nebylo potvrzeno a popravdě řečeno, k tomu, abychom dokázali ocenit kvality uměleckého díla, nepotřebujeme za každou cenu znát totožnost autora. Obsáhnout Banksyho tvorbu beze zbytku by vydalo na pěkně tlustou knihu. My jsme pro vás připravili letmý průřez jeho díly, který můžete brát jako odrazový můstek k objevování tajemného Banksyho.

Obraz, který se pokusil o sebedestrukci

Když se řekne Banksy, většině lidí se vybaví roztomilý, a přitom svým způsobem znepokojivý obrázek děvčátka s balónkem ve tvaru srdce. Balloon Girl se poprvé objevila na londýnském mostě Waterloo Bridge na jižním břehu Temže v roce 2002. Následovala řada kopií a variací, z nichž nejkurióznější je ta z roku 2018. Během dražby v aukční síni Sotheby’s London se obraz začal samovolně ničit. Skartovačka v rámu se ale zasekla a papír zůstal na půli cesty. Unikátní dílo, které je dnes známé jako Love Is in the Bin, se nakonec prodalo za více než milion liber a dodnes je připomínkou relativní hodnoty umění.

Graffiti je možná zločin, ale co dětská práce?

Děti jsou u Banksyho mimořádně častým námětem, a to především ty, které se stávají nevinnými oběťmi systému. V květnu 2012 se na předměstí Londýna objevil murál známý jako Slave Labour. Klečící chlapeček sešívající řadu britských vlajek představuje protest proti pochybné výrobě memorabilií u příležitosti Diamantového jubilea Alžběty II. na britském trůně a letních olympijských her, které se tentýž rok konaly v Londýně. Podobně jako jiná Banksyho díla, ani toto už na původním místě na zdi obchodu Poundland ve Wood Green nenajdete.

Krysy, kam se podíváš

Břitkou sociální kritiku nelze v Banksyho promyšlených obrazech přehlédnout. Upozorňuje na globální problémy, jako jsou válečné konflikty, migrační krize, znečištění planety nebo chování konzumní společnosti. Vážnými tématy ale občas prosvítá jemný humor. To platí zejména o sérii s všetečnými hlodavci, do které patří mimo jiné anarchistická krysa na londýnském Sloan Square, krysí parašutista v Melbourne nebo elegantní pár, který v Paříži obdivuje Eiffelovku.

Pandemie umění nezastavila

Banksy nezahálel ani v době koronavirové, přestože musel kvůli karanténě tvořit „street art“ u sebe doma. Internet tak nejprve obletěly snímky, jak mu rošťácké krysy řádí v koupelně. Ani v dalším případě nevybočil ze svých obvyklých námětů. Začátkem května se v Southamptonské všeobecné nemocnici v Londýně objevila kresba chlapce hrajícího si se svými oblíbenými superhrdiny – mezi nimi vítězí zdravotní sestřička s červeným křížem na prsou. Obraz doprovázel vzkaz pro personál: „Díky za všechno, co děláte. Doufám, že tenhle obrázek trochu rozzáří tohle místo, i když je jen černobílý.“ Výtěžek z plánované aukce chce vedení nemocnice využít pro dobročinné projekty.