Close

Výzkumy, které se tak úplně nepovedly a získaly IG Nobelovku

Získat Nobelovu cenu není jen tak, ale získat IG Nobelovku, je tak trochu průser. Jedná se totiž o ocenění, které paroduje Nobelovu cenu. Každý rok v říjnu ceny uděluje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu). Jak už sám název napovídá, jedná se o výzkumy, které vás dokáží rozesmát a zároveň jsou tak trochu k zamyšlení. 

Stejně tak, jako opravdová Nobelovka, tak i IG Nobelova cena se uděluje napříč různými obory. Tato akce předchází vyhlašování skutečných Nobelových cen. Letošní třicátý ročník se díky pandemií neuskutečnil na Harvardu, ale online.

Ani Češi nezůstávají pozadu

Dokonce i v česku se najde pár jedinců, kteří se tímto oceněním mohou pyšnit. V roce 2014 tuto cenu získali dokonce dva české týmy vědců. První tým profesora Jaroslava Flegra zkoumal, zda vlastnictví koček ohrožuje duševní zdraví, druhý projekt byl o dost zajímavější. Tým Vlastimila Harta trpělivé monitoroval, jakým směrem močí psi a zda si u toho všímají magnetického pole Země.

Kdo získal ocenění v roce 2020?

Jako každý rok, tak i letos se rozdalo celkem 10 ocenění v různých oborech. Největší klikaři byly vědci z USA, kteří získali dohromady hned 5 ocenění. Druzí v pořadí byli Britové. Pojďme se podívat na 6 nejzajímavějších výzkumu z roku 2020.

Cena za PSYCHOLOGII

Ocenění za psychologii si převzali vědci z Kanady a USA. Navrhli metodu identifikace narcistů pomocí zkoumání jejich obočí. Podle výzkumu mohou obličejové rysy prozradit, jestli dotyčný je či není narcistou, přičemž klíčovým znakem je právě tvar obočí.

Cena za FYZIKU

Tato cena byla udělena za experimentální zkoumání toho, co se stane s tvarem živé žížaly, když se její tělo vystaví vysoké frekvenci.

Cena za MEDICÍNU

Tým nizozemských a belgických vědců diagnostikoval doposud neznámý zdravotní stav, který vědci nazvali Misofonie. Spočívá v úzkosti, když slyšíme jiné lidi žvýkat.

Cena za MÍR

Tuto cenu získali vlády Indie a Pákistánu za to, že každý z jejich diplomatů uprostřed noci tajně zazvonili na zvonek u dveří. Nakonec však nečekali na otevření a utekli.

Cena za MATERIÁL

Nejbizarnější výzkum tohoto roku provedl antropolog Metin Eren. Podařilo se mu zrekonstruovat příběh o inuitském muži, který si vyrobil zmražený nůž z vlastních výkalů a zabil jím zvíře. Tým zmrazil v laboratoři výkaly na -50 ° C a poté je zformoval do podoby ostrého nože. Světe div se, ale výzkum byl úspěšný, podařilo se prokázat, že vyrobený nůž sice krájí, ale nefunguje tak, jak popisuje příběh. Maso si s ním sice nenakrájíte, ale na bylinky nebo máslo se hodí.  

Cena za EKONOMII

Tento rok zabodoval i Chris Watkins, který získal cenu za ekonomii. Zjistil, že častěji se líbají lidé, kteří mají výrazně rozdílné příjmy. „Pokud je líbání důležité pro udržení dlouhodobého vztahu, naše data ukazují, že častěji se líbají lidé z různých ekonomických tříd.“ uvedl Watkins.


Ocenění vědci si kromě ceny odnesou i finanční ohodnocení. I letos to bylo deset bilionů zimbabwských dolarů (v přepočtu jedna desetitisícina amerického dolaru).