Close

Krize ve vztahu: Kdy ji můžu očekávat a jak jí předejít?

Pokud jsme zadané a máme partnera nebo manžela, určitě si přejeme pohodový vztah bez hádek a stresových situací. Takhle to bohužel nefunguje. Je potřeba se připravit na to, že každý vztah prochází dřív nebo později krizí. Krize je přirozený vývoj vztahu a je potřeba. Neznamená to, že v tomto období necítíte lásku, jste si lhostejní a rozcházíte se. Právě naopak, krizové období je určitá výzva. Život vám ji nadělí, aby vás otestoval, jak spolu dokážete vyřešit stresové situace a záleží jen na vás, jak si s tím poradíte. Kdy krizi očekávat a jak ji řešit, když opravdu přijde?

Počátky zamilovanosti

Někteří psychologové tvrdí, že krize může nastat již první rok. Jelikož jsme na úplném počátku vztahu, vidíme vše růžově. Zažíváme tu pravou zamilovanost se vším všudy a na očích máme růžové brýle. Znáte to, svět vidíme prostě jinak a všechno nám připadá krásné. Často tedy nevidíme to, co by nám na protějšku normálně vadilo.

Zamilovanost trvá u každého jinak, je to individuální záležitost. Většinou se uvádí, že pomine během prvního roku. A to je ten moment, kdy může nastat ve vztahu první krize. Spadnou nám růžové brýle a my vidíme partnera v jasném reálném světle, někdy se naše představa nepotká s tím, co vidíme a uvědomíme si, že to opravdu není ten, se kterým chceme žít po zbytek života. Často se za krizi v tomto období považuje i nátlak do důležitých životních situací, kdy nás partner po pár měsících vztahu tlačí do společného stěhování nebo do dítěte.

Až 65 % lidí si myslí, že je jejich vztah v 3. roce stereotypní

Podle odborníků je 3. rok velmi krizový. Partneři už mají za sebou období zamilovanosti a většinou jsou ve fázi opravdové lásky a skutečného partnerského života. Velmi často spolu už bydlí a k tomu patří i první neshody a výměny názorů. Objevují se zde často i negativní emoce směřované na partnera a celkové napětí, a ne moc dobrá atmosféra.

Studie prokázaly, že více než 65 % lidí v této fázi vztahu pociťují náznaky stereotypu. Už je to přeci jen 3. rok a všechno je stejné, dokonce nám vadí i maličkosti, jako je chrápání, nesklopené prkýnko na záchodě, nebo že po sobě neumyje hrníček od kávy.

Šťastná 7: Platí to i ve vztahu?

Sedmý rok vztahu je typický na nápor stereotypů, ty tu totiž hrají hlavní roli. Máte pocit, že jste s partnerem už hodně let a vztah se nikam neposouvá, nijak se nevyvíjí a nepřináší nic nového. Období je hodně stresové i z toho důvodu, že na vás většinou tlačí společnost. Je to totiž rok, kdy se většinou s partnerem berete, čekáte dítě nebo rozcházíte. Proto můžete být často zahnáni do kouta, když se vás vaše rodina pořád vyptává, kdy budete mít miminko. Pokud o těchto tématech spolu nemluvíte, může vás to rozladit a vy se začnete hádat.

Faktory, které ovlivňují vztah

  • Vnější faktory
  • Nevěra
  • Nemoc
  • Ztráta práce
  • Změna bydlení
  • Vnitřní faktory
  • Puberta dětí
  • Starost o stárnoucí rodiče
  • Nástup dítěte do školky

Jak krizi předejít?

Krize je běžná záležitost každého vztahu, pokud se ale neřeší, může nastat rozchod či rozvod. Jestli pociťujete, že to není ono a ve vztahu se děje cokoli, co se vám nelíbí a nejste s tím komfortní, řešte to. Nebojte se říct si o pomoc odborníkovi a jít třeba na společnou vztahovou terapii. Pokud se problém začne řešit na začátku, máte obrovskou šanci k úspěchu. Důležité je přijít na příčinu hádek a nesporů a nevzdávat to. Často si páry myslí, že jsou to hlouposti, že se hádá každý a nechají to zajít bohužel tak daleko, kdy už ani jeden z nich nechce dělat kompromisy a vztah zanikne.

Krize je příležitost začít jinak, ukazuje vám, že vztah by se měl uchopit z jiného úhlu. A pokud máte nějaký vztahový problém, začněte nejdřív u sebe. Když si nevyřešíte problém v sobě a vztah ukončíte, je velká pravděpodobnost, že příští vztah bude podobný jako ten předchozí. Berete si totiž své vnitřní nastavení, své hodnoty, názory i zkušenosti z předchozího vztahu do vztahu dalšího. Je možné, že i vám řekla kamarádka: „Já mám takovou smůlu na chlapy. Pokaždé potkám blbce, se kterým se nakonec rozejdu.“ Položte si otázku, proč tomu tak je? Udělala jsem ve vztahu maximum? Řekla jsem partnerovi, co mě štve a co chci změnit? Dala jsem mu prostor udělat změnu a udělala jsem ji i já? Tohle jsou důležité otázky, které nám můžou pomoci k tomu, udělat si obrázek, zda je na vině jenom partner nebo i já. Zkrátka, každý může mít na vztahové krizi svůj podíl, a ono tomu ve skutečnosti tak opravdu je.

Pokud máte problém ve vztahu, zkuste se projít někam do přírody. Odpovězte si na všechny předchozí otázky a snažte se na svém vztahu pracovat. Pokud jej budete hýčkat a o svou lásku pečovat, máte dobrý předpoklad k tomu, aby váš vztah byl opravdu pohádkový.

Přečtěte si také